© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Předseda vlády neuvedl do majetkového přiznání, že byl vlastníkem podílu v Podnikatelské družstevní záložně. Ministryně Hubáčková rovněž veřejnosti zatajila podíl ve firmě.
Premiér Petr Fiala neuvedl do majetkového přiznání, že vlastnil podíl v Podnikatelské družstevní záložně. Podle zjištění SeznamZpráv šlo o necelý milion korun, který do záložny vložil.
„Až do vašeho dotazu jsem si bohužel neuvědomil, že účet v družstevní záložně znamená nějaký podíl. Já to bral jako běžný bankovní účet. Moje chyba, to mě mrzí,“ reagoval na zjištění Seznam Zpráv Fiala.
A dodal: “Měl jsem tam účet od června 2015 do listopadu 2020. Peníze jsem uložil ve dvou krocích, nejprve 700 a poté 250 tisíc korun. Nevyužil jsem žádné finanční produkty, měl jsem jen účet. Vložení i vybrání peněz proběhlo bezhotovostně bankovním převodem.“
Premiérovi nyní hrozí pokuta, kterou by měl po něm vymáhat úřad v místě jeho bydliště. Jeho postup je porušením zákona. Jak jsme ale popsali na jiném případu dalšího člena Fialovy vlády, v praxi ale udělování pokut politikům vázne.
Anna Hubáčková, která byla ve Fialově vládě jeden čas ministryní životního prostředí, zatajila, že vlastní akcie vodárenské společnosti VaK Hodonín.
“To, že akcie vlastní, přitom vyplývá z veřejně přístupné listiny přítomných na valné hromadě společnosti z července 2020. Sama Hubáčková pak podíl ve VaKu na přímý dotaz redakci potvrdila. „Jsem akcionářkou VaKu Hodonín, v rámci kupónové privatizace jsem si koupila asi deset, dvanáct akcií,“ uvedla politička, která dříve v této firmě i pracovala,” uvedl loni v kvetnu časopis Neovlivní.cz.
O vlastnictví akcií se přitom politička nezmínila ani v odpovědích pro média, která loni mapovala majetky členů vlády Petra Fialy. Podle výkladu ministerstva spravedlnosti přitom měla existenci akcií do svého oznámení o majetku jednoznačně uvést.
Na přímou otázku, zda ministři při vstupu do funkce musí uvést všechny akcie bez ohledu na jejich počet a hodnotu, mluvčí ministerstva Vladimír Řepka tlumočil jasné stanovisko resortu: “Ano.”
Případ Anny Hubáčkové ale může posloužit jako důkaz, že si politici mohou dělat ze svých povinností trhací kalendář a nic se jim nestane.
Šlo o porušení zákona a ministryni hrozila pokuta. Kdyby ji ovšem někdo chtěl vyšetřovat. A to se nestalo.
Ministerstvo spravedlnosti původně uvedlo, že věc musí vyřešit hodonínský úřad. Jenže jeho právníci dospěli k opačnému verdiktu: ať to řeší ministerstvo, je to v jeho gesci.
Zdroj náhledové foto: Úřad vlády