Firma na testy do škol byla poslední roky ve ztrátě 12 milionů

Firma Tardigrad International Consulting se zpožděním zveřejnila údaje o svém hospodaření

Společnost Tardigrad International Consulting, které ministerstvo vnitra svěřilo čtvrtmiliardovou zakázku na dodávky antigenních testů do škol, je od doby svého vzniku v říjnu 2016 v celkové ztrátě téměř 12 milionů korun. Za rok 2019 prodělala 2,4 milionu, přičemž obrat překročil 6 milionů.

Vyplývá to z čerstvých údajů založených tento týden na obchodní soud.

Firma doposud žádné informace o svém hospodaření nezveřejňovala. Stalo se tak až poté, co ji ministerstvo vnitra vyhlásilo jako dodavatele testů. Údaje se v internetové verzi obchodního rejstříku objevily včera odpoledne.

Údajné sídlo zakladatelské firmy Foto: Anna Košlerová

Vláda přes všechny pochybnosti o regulernosti soutěže i výsledné ceně nechala zakázku běžet. Vítězné firmě vláda hodlá poslat o 40 milionů korun víc, než nabídl další z uchazečů.

Za tisícikorunové eseróčko vystupuje coby jednatelka Monika Jírovcová, skutečný majitel ale není jasný.

Proti firmě se původně stavěl premiér Andrej Babiš, nakonec ale vláda na svém pondělním zasedání obchod posvětila. Jasné vysvětlení, proč ten spěch, když děti do školy stejně nepůjdou, kabinet nikdy neposkytnul.

Jak už jsme popsali, Monika Jírovcová dostala pověření k založení firmy v roce 2016 od původní mateřské firmy se sídlem ve skotském Edinburgu. Za tu vystupovaly dvě občanky Dominikánské republiky Janette St Luce a Deborah Merina Grant. Obě ženy figurují v analýze investigativní skupiny Bellingcat. Ta popisuje fungování společností zapojených do praní špinavých peněz. Analýza s názvem Britská pračka peněz se zaměřila na firmy se sídlem ve Velké Británii a rozdělila je do čtyř skupin.

Janette St. Luce a Deborah Merina Grant z příběhu českých antigenních testů patří do skupiny dominikánských státních příslušníků, které Bellingcat zařadil mezi ty, co na zakázku zakládají společnosti, u nichž existuje podezření ze zapojení do mezinárodních operací na legalizaci výnosů ze zločinu.

Následně jsme se vypravili pátrat přímo do Edinburgu. Ukázalo se, že na adrese, kterou původní mateřská firma uvádí jako své sídlo, ji nikdo nezná. Stejně jako tam neznají Janette St Luce a Deborah Merina Grant. Adresa přitom nyní slouží téměř 800 firmám, které ji používají jako oficiální adresu či poštovní schránku.

Zdroj náhledové foto: Pro Neovlivni.cz Anna Košlerová

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email