Havlíček tají, zda navzdory unii poslal Agrofertu bonusy

Vláda musí změnit podmínky kompenzačních bonusů, které zvýhodnily vybrané firmy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu tají, zda stát přiklepnul holdingu premiéra Andreje Babiše kompenzační bonusy za ceny emisních povolenek. Až po půl roce totiž vyšlo najevo, že vláda v tichosti na konci roku schválila projekt bonusů těsně před tím, než začaly platit nové unijní podmínky pro jejich vyplácení. Po zásahu Evropské komise nyní musí Babišův kabinet podmínky změnit. Popsali jsme ZDE.

Jenže bonusy se měly schvalovat a vyplácet už v prvním pololetí letošního roku. Zda se tak stalo, to není jasné. Ministerstvo životního prostředí jako spoluautor projektu dává od vyplácení peněz ruce pryč.


Havlíček coby nejloajálnější člen Babišova kabinetu kryje premiérovi záda i v podnikání. Foto: Úřad vlády

“Žádosti o kompenzace a vyplácení kompenzací je v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu, obraťte se proto, prosím, přímo na ně,” reagovala Dominika Pospíšilová z Brabcova úřadu.

A ministerstvo průmyslu vedené Karlem Havlíčkem mlčí. Dotazy obdrželo ve stejný den jako ministerstvo životního prostředí, odpovědi ale dosud nedorazily.

Karel Havlíček přitom platí za jednoho z nejloajálnějších Babišových ministrů, který mu jde na ruku i v byznysové rovině. Opakovaně jsme upozornili, že odmítá vymáhat po Agrofertu zpět stomilionovou dotaci na linku pro toastový chleba Penamu. A to navzdory závěru Evropské komise, že dotace byla udělena neoprávněně a navzdory svědectví hned dvou manažerů, kteří zjištění komise pro Neovlivní.cz a následně i při výslechu na policii potvrdili.

Obě svědectví jsme přinesli v časopise Neovlivní.cz a následně s nimi začala pracovat i policie, která dotační kauzy premiéra vyšetřuje. Jedno poskytl člověk přímo z Babišovy firmy, bývalý provozní ředitel Penamu. Druhé je od manažera společnosti, která dodávala Penamu technologie a byla u výběrového řízení na dotační inovační linku.

Nic z toho ale resortu Karla Havlíčka nestačilo. Už několik měsíců jeho úředníci opakují, že vymáhání zahájí ve chvíli, až se prokáže pochybení. “Pokud se prokáže, zahájí se proces odejmutí,” říká mluvčí Štěpánka Filipová.

Na doplňující otázky, co přesně znamená formulace “pokud se prokáže pochybení”, a zda tedy samotný audit EK nestačí a je třeba například soudní rozhodnutí či cokoli jiného, ministerstvo odmítá odpovědět. Dotazy nechává bez reakce.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády


Text vznikl za podpory NFNZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email