Jak Protopopová chránila premiéra před synem a co policie ztratila ze spisu

Nová zjištění o tom, jak Andrej Babiš poslal syna na okupovaný Krym ve společnosti svého ruského řidiče.

Dita Protopopová v tichosti skončila v roli tajemnice vládní Rady pro duševní zdraví. Do této funkce ji instaloval premiér Andrej Babiš poté, co v roce 2018 vyslala jeho vzpurného syna na okupovaný Krym v doprovodu svého ruského manžela. V době, kdy měl Babiš junior svědčit v kauze Čapí hnízdo.

Právě Dita Protopopová sehrála klíčovou roli v tom, že policie Andreje Babiše mladšího v kriminálním případu jeho otce nikdy nevyslechla. Premiérův syn přitom již veřejně uvedl, že jej otec pouze využil a on neměl s farmou Čapí hnízdo nic společného. Dokumenty o převodu akcí farmy, které dokazovaly opak, byly podle něj antedatované.

Dita Protopopová kandidovala také za hnutí ANO Foto: Hnutí ANO

Kdyby toto svědectví zaprotokolovala policie, získala by silný důkaz proti premiérovi, že děti vlastnily Čapí hnízdo jen na oko, aby farma dosáhla na dotaci. Jenže Dita Protopopová poslala policii dokumenty, které měly policii zabránit, aby s Babišovým synem mluvila.

“Potvrzujeme, že zdravotní stav Andreje Babiše vylučuje účast na trestním řízení. Vzhledem k charakteru onemocnění jde o dlouhodobé, pravděpodobně až  trvalé omezení,” napsala psychiatrička Dita Protopopová 6. června 2017 do záznamu, který je uložený ve vyšetřovacím spisu ke kauze Čapí hnízdo. Redakce jej má k dispozici.

Po žádosti policie o upřesnění obtíží dodala doktorka Protopopová v lednu 2018 zprávu, na jejímž konci znovu stojí: “Nemohu v žádném případě doporučit jeho účast u soudních líčení nebo při vyšetřování v rámci trestního řízení.”

Policejní komisař se s tím nesmířil a žádal přezkoumání zdravotního stavu Babišova syna. Marně. Neuspěl v Česku, ale ani ve Švýcarsku, kde požádal o lékařské vyšetření prostřednictvím mezinárodní právní pomoci. Právníci premiéra udělali okolo jeho syna tak dokonalou blokádu, že se k němu nikdo nedostal.

Výjimkou byla naše reportáž pro Zvláštní vyšetřování, v němž jsme politikova syna vypátrali v Ženevě. Po odvysílání rozhovoru s Andrejem Babišem mladším premiér oznámil, že slova jeho syna nelze brát vážně, protože je stejně jako jeho dcera z prvního manželství psychicky nemocný a není schopen se účastnit trestního řízení. Předseda vlády tehdy bez vyzvání zveřejnil i údajné diagnózy obou svých dětí.

Skutečnost je ale – co se týče schopnosti jít svědčit na policii – prokazatelně jiná, jak nyní zjistila redakce Neovlivní.cz. Stejně jako v případě Juniora požádal policejní komisař o přezkoumání zdravotního stavu premiérovy dcery Adriany. Ta byla v kauze původně také obviněná a podle právníků a lékařských záznamů založených do spisu údajně nebyla schopna výslechu. Stejně jako její bratr.


Vyšetření nařízené žalobcem prokázalo, že premiérova dcera je schopna výslechu. Zdroj: Neo

Premiérova dcera žije s rodinou v Praze, její muž pracuje v Agrofertu a policie se tak nakonec přezkoumání jejího stavu dokázala domoci. V lednu 2018 komisař Pavel Nevtípil přibral soudního znalce v oboru psychiatrie Tomáše Turka, aby stav premiérovy dcery posoudil.

Doktor Turek pak 3. května téhož roku po detailním vyšetření vydal jednoznačné stanovisko: “Obviněná je v současné době schopna účasti v trestním řízení. V současné době je schopna chápat smysl trestního řízení, zejména smysl a význam úkonů trestního řízení, jako např. výslech obviněné, prostudování trestního spisu, příp. dalších.”

A stejně vyzněl i závěr psycholožky, která Adrianu Bobekovou rovněž vyšetřovala. Oba dokumenty má redakce rovněž k dispozici.

8. července 2018 se pak premiérova dcera v doprovodu právníků dostavila na policii a uvedla, že bude vypovídat. “Nyní se po psychické i fyzické stránce cítím schopna výslechu,” řekla na úvod. Jenže pak podle protokolu z výslechu jen předložila písemné prohlášení připravené právníky a odmítla odpovídat na jakékoli otázky.

To její bratr dnes říká, že by na policii vypovídal k Čapímu hnízdu rád. “Jsem připraven vypovídat ohledně Čapáku,” vzkázal úřadům na Twitteru.

Jenže policie ho dodnes k dotační kauze nepředvolala. Jediné, čeho se domohl, je předvolání k podání svědectví ohledně jeho cesty na Krym. Policie už případ dvakrát odložila, aniž by s Andrejem Babišem mladším mluvila.

V případu se navíc ztratily hned dva dokumenty ze spisu. Jeden z nich nyní redakce Neovlivní.cz získala a otiskuje jej v novém vydání tištěného časopisu.

Jaké důkazy zmizely ze spisu? A komu prospělo, že se vypařily? Detaily v tištěném časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci Předplatné.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email