Jak si TOP 09 naběhla a Babiš měl pravdu

“Vláda má vážný problém mezinárodního dosahu.” A: “Ministr financí při používání odposlechů porušuje zákon”. Tvrdá slova, která na adresu Andreje Babiše v úterý pronesl Miroslav Kalousek a Daniel Korte z TOP 09, když mu vyčítali, že nepředkládá zprávy o odposleších nasazených celníky, se jim teď vrací jako bumerang. Zprávy ležely celou dobu ve sněmovním trezoru, jen si jich opozice jaksi nevšimla.

Opoziční TOP 09 v úterý svolala tiskovou konferenci, na které pranýřovala ministra financí kvůli tomu, že neplní zákonnou povinnost a nepředkládá poslancům příslušné sněmovní komise zprávy, kde všude celníci nasadili odposlechy.

Hlavní zpráva na webu TOP 09. Repro: Neo

Hlavní zpráva na webu TOP 09. Repro: Neo

“Od ministra Babiše jsem dosud neobdržel jedinou zprávu,” uvedl poslanec TOP 09 Daniel Korte, který komisi pro kontrolu použití odposlechů řídí. “V současnosti ministr financí usiluje v rámci trestního řádu o rozšíření kompetencí celní správy. Vzhledem k tomu, že odmítá respektovat i platný zákon, jenž mu ukládá povinnosti, které ignoruje, zní to jako špatný vtip.”

O špatných vtipech se teď bude Kortemu zdát. Jak zjistil deník Právo, Babišovy zprávy ležely měsíce a měsíce ve sněmovním sejfu. Poslanci, kteří je měli prostudovat a Celní správu kontrolovat – tedy zejména Korte – , si je ovšem nevyžádali.

Korte na dotaz Práva připustil, že v trezoru Sněmovny, kam se ukládají utajované dokumenty, opravdu dvě zprávy od celníků podepsané Babišem leží. A leží tam i další z doby, kdy byl ministrem financí Korteho stranický šéf Miroslav Kalousek.

Od celníků je převzal bezpečnostní ředitel Poslanecké sněmovny a dle platného postupu uložil do sejfu. Odtud si je ovšem kontrolní komise nikdy nevyžádala.

“Neumím si to vysvětlit, ale protože jsme o nich nevěděli, tak jsme je ani nemohli projednávat,” řekl deníku Korte. “Já nejsem od toho, abych něco hledal v útrobách Poslanecké sněmovny.”

Vzápětí začal ministrovi financí vyčítat, že stejně zprávu poslal jen jednou do roka, nikoli dvakrát, jak by podle zákona měl.

Možná by ale měl přeci jen prohledat útroby sněmovny, nebo se poradit s předsedou TOP 09. Jak už v úterý prohlásil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec: “Zprávu předkládá pravidelně a včas, tedy vždy za obě pololetí předešlého roku na podzim roku následujícího. Jedná se o dlouhodobou praxi zcela totožnou s obdobím, kdy jako ministr financí působil například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.”

Andrej Babiš pak v reakci na kauzu připojil ve čtvrtek ráno otevřený dopis, v němž Korteho žádá o omluvu. “Píšu poslanci Kortemu, který není schopen řídit ani vlastní komisi. Má tam dobrý bordel,” avizoval na svém účtu na Twitteru.

Dopis přikládáme:

daniel_korte_top09_babis