Jan Hrušínský: Jít příkladem

Vzestupy a pády podle principála Divadla Na Jezerce

Prší. Snad se počasí zlepší, avšak nevěřím, že se nám podaří udržeti tvrzení o modré obloze. Stojím u okna a pozoruji kapky deště dopadající hlučně na okenní parapet. V divadle bude malá návštěva, neboť tento červen úhrnem nestojí za nic. Ach, plovárna a tato číška jsou prázdny. Takhle nějak bych mohl pomocí klasika shrnout své pocity, dostaví-li se pan divák v malém počtu. Což se ostatně čas od času děje a dělo se tak, co je divadlo divadlem. Avšak co s tím. Jsou horší věci na světě.

Principál Jan Hrušínský. Foto: Divadlo Na Jezerce

Nedávno probíhal soud s dezinformátorkou Peterkovou za šíření lživých poplašných zpráv. Třeba že vojska NATO vtrhnou do Česka a budou střílet děti na hřišti. Vojáci NATO prý zastřelí také každého seniora, který odmítne očkování vakcínou proti koronaviru. A podobné nesmysly. Do budovy pražského městského soudu vtrhli zfanatizovaní podporovatelé Peterkové, zaútočili na justiční stráž a vylomili dveře do jednací síně. „Zákon jsme my!“ křičel rozzuřený dav. Anarchie? Kdo těmhle lidem dává k podobnému jednání tak strašlivý příklad? Kdo tak strašlivým způsobem zneužívá jejich rozlišovací možnosti? Nedávno se podobný dav snažil vtrhnout do budovy Národního muzea. Ve jménu míru chtěli násilím strhnout ukrajinskou vlajku. Vzpomínáte si? Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Ševčík šel náhodou kolem a rval se za svá demokratická práva jako lev. Může přece chodit, kudy chce, může být dál děkanem a dál jít studentům příkladem. Chce mír za každou cenu. Jak ho to učili před listopadem v KSČ. Stejně jako Rajchl, Foldyna, dokonce i starý Paroubek a další zoufalci už mají dost klidu a pořádku a touží po míru a po moci. Pod záminkou práva na svobodu slova bojují za dezinformace proruských webů a zpravodajských serverů na demonstracích, v Poslanecké sněmovně i v Bruselu. Ruce pryč od Aeronetu! Svobodu proruským Parlamentním listům! Vzpomínáte si, jak nedávno Babiš okupoval řečnický pultík v Poslanecké sněmovně obklopen svými nohsledy, kteří se odmítali odtamtud hnout, přestože už neměli právo tam být? Právo… Zaslepené tovaryšstvo Babišovo – udržované Schillerovou a Havlíčkem v bojové náladě – narušovalo jednací řád a pořádek ve sněmovně. Zákon jsme my! Volby nevolby.

Touha po moci nezná mezí. Neřídí se žádnými pravidly. Neštítí se ničeho. Horší je, že když potom tihle lidé moci dosáhnou, nezmění své chování a po celou dobu výkonu moci vedou nepřetržitou nenávistnou kampaň. Pamatujete si ještě na člověka, který se jmenuje Zeman? Jak si do Česka pozval předsedu Komunistické strany Číny a jak potom česká policie kvůli němu mlátila Čechy, kteří dávali najevo svůj názor? Nebo jak dal milost dvojnásobnému vrahovi či zlodějovi v Lánech? Jaké hrozné vulgarity pronášel? Jak děsil české seniory muslimskými migranty, kteří vtrhnou do Česka a všechny podřežou? V čem se tenhle Zeman liší od té Peterkové? Říkal stejně nebezpečné dezinformace určené stejné cílové skupině. Jaký strašlivý příklad nám dával?

Vzpomeňme si, kam až tohle všechno může vést. Jaký příklad dával svým voličům jiný mocí posedlý blázen v uniformě führera. Zfanatizovaný dav se po jeho projevech krvavě vrhal na svoje spoluobčany, rozbíjel výkladní skříně, vypaloval jejich obchody a vraždil přímo na ulicích. Vzpomenete si, kolik milionů nevinných lidí ve jménu míru vyvraždil Stalin? A ruští komunisté? A co Zemanův přítel Putin? Příklady táhnou.

Je lepší, že prší. A tento červen nestojí úhrnem za nic. I tak je úžasný. A že přijde málo diváků? A co? Jak je krásné strojiti dějství od počátku do konce a opakovati je znovu a znovu před lidmi, z nichž nikdo mimo nás neví, co se stane. Jak je to krásné. Jak je krásné býti kadeřavým. Hezké léto.

Pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský,
principál Divadla Na Jezerce, 6. června 2023

Zdroj náhledové foto: Divadlo Na Jezerce

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,