Kam mizí miliony z účtů Okamurova SPD

Odchod europoslance Blaška z řad SPD opět nasvítil, jak to chodí v Okamurově hnutí s demokracií. A s penězi z eráru.

Od letošního ledna do konce září odešlo z transparentního účtu SPD, kde se shromažďují peníze od státu a dárců, patnáct milionů korun. U koho přesně skončily, to se veřejnost nedozví.


Ilustrace: Shutterstock

Tomio Okamura a jeho SPD se k vysvětlení přesunů peněz na stranických účtech nemají. Na dotazy Neovlivní.cz strana ani po urgencích neodpověděla.

Okamura má přitom fintu, jak detailnímu prozkoumání, kde přesně miliony z eráru končí, zabránit.

Klička spočívá právě v tom, že je z transparentního účtu převede na běžný účet SPD. Tam už – na rozdíl od transparentních kont – veřejnost nevidí. Nemůže zkontrolovat, s kým a za co hnutí uzavíralo smlouvy.

U milionových převodů, které lze dohledat na transparentním účtu SPD, nikdy není uvedeno, na co jsou určeny. Naopak když jde o řádově nižší částky, zpravidla u nich stojí poznámka, že jde o platy zaměstnanců aparátu strany. Drtivá většina transakcí z transparentního na běžný účet SPD se ovšem týká právě neidentifikovaných milionů.


ČTĚTE TAKÉ: Odpadlíci promluvili. SPD je podvod na voliče


Jak už jsme loni popsali, v tomhle principu si SPD nijak nezadá s republikány Miroslava Sládka, který zastupoval extremisty v české politice devadesátých let. I u SPR-RSČ peníze z eráru díky neprůhledným operacím končily neznámo kde. Po letech se pak ukázalo, že hlavně v kapsách Sládka a pár dalších vybraných republikánských funkcionářů.

Sládkovi to dlouho procházelo, i díky omertě uvnitř republikánů. A stejně tak i v dnešní Okamurově SPD jsou diskuse na téma peníze tabu. Kdo se začne moct ptát, čekají ho potíže. A některé i vyloučení. Jako třeba podnikatele Pavla Hornáta z pražské organizace.

„Ptal jsem se, jak je to s náklady na kampaň a proč šla většina peněz do novin, které tiskl místopředseda pražské SPD. Měl jsem podezření, že fakticky byl vytištěný zlomek. Rozhodně to celé nesedělo. Když jsem se po tom začal pídit, vyloučili mě. A jako za správného bolševického systému, vyhodili z SPD i moji manželku,” vzpomínal pro časopis Neovlivní.cz Hornát.

Jak funguje Okamurovo hnutí ve skutečnosti? Jde mu vůbec o nějaké principy nebo je to podvod na voliče? Odpovědi přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, který objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email