Kandidát Bašta: věrný Zemanův stín a hop na špek

Bývalý komunistický vězeň opakovaně odvedl za jiné špinavou práci v politice. Zejména za Miloše Zemana.

Prezidentský kandidát SPD Jaroslav Bašta dnes působí na mnohé jako dobromyslný, roztržitý popleta. Možná jím ve skutečnosti je také, redakce Neovlivní.cz nicméně v minulosti politika zažila ve zcela jiné roli: odváděl špinavou práci, zejména za Miloše Zemana.


Jaroslav Bašta Foto: SPD

Začalo to už v devadesátých letech, kdy bývalý disident vězněný komunistickým režimem začal spolupracovat s vycházející hvězdou sociální demokracie Zemanem. Lídr ČSSD v té době neměl v politice zřejmě většího nepřítele než byl tehdejší ministr vnitra Jan Ruml z ODS. Vnitro se tak skrze Rumla stalo nejostřelovanějším resortem, na který Zeman upřel svoji pozornost. A Bašta coby šéf bezpečnostní komise ČSSD měl svému předsedovi dodávat munici.

Dopadlo to ostudou pro oba. V roce 1997 Miloš Zeman oznámil, že Ruml a spol. budují policejní stát a zneužívají bezpečnostní složky proti politické konkurenci. ODS s premiérem Václavem Klausem obratem požádala o důkazy. A Miloš Zeman sebevědomě odvětil, že má plný kufr dokumentů, které jeho slova potvrzují. Jenže se ukázalo, že šéf hlavní opoziční strany naletěl a jeho “zhruba padesát stránek konkrétních dokumentů” jsou falzifikáty.


ČTĚTE TAKÉ: Diskreditační akci proti Pavlovi režírovali byznysmeni s vazbou na Rusko


V tu chvíli přispěchal Jaroslav Bašta jako šéf parlamentní komise pro kontrolu tajné služby s tvrzením: “Trvám na tom, co jsem už řekl: bude to český Watergate.” A ze Zemanovu kufru plného důkazů udělal údajnou diskreditační akci proti ČSSD, za níž stojí ODS.

I on se ale – stejně jako Zeman – oháněl falzifikáty, jak o tři roky později potvrdilo policejní vyšetřování. Baštova aktivita nicméně pomáhala Zemanovi z jeho blamáže vybruslit.

Když se pak stal Miloš Zeman premiérem, z Jaroslava Bašty udělal ministra přes tajné služby. A hlavně mu svěřil akci Čisté ruce, tahák s kterým ČSSD vyhrála v roce 1998 volby. Jenže záhy se ukázalo, že policie nehodlá hromadně zatýkat podle politického klíče. Trestní oznámení, která Baštova skupina podávala, byla odložena. A coby jedinou odsouzenou “velkou rybou” v rámci akce Čisté ruce skončil právě člen Zemanova kabinetu, ministr financí Ivo Svoboda. Spolu se svou spolupracovnicí Barborou Snopkovou šli do vězení kvůli vytunelování továrny na kočárky Liberta.

Jaroslav Bašta se snažil zachránit situaci oznámením, že se podvádělo při privatizaci pražských Čokoládoven. Za hlavního viníka pak Bašta označil někdejšího šéfa FNM Tomáše Ježka, ikonu polistopadové kupónové privatizace a jednoho z nejslušnějších politiků té doby. I tady narazil, Ježek následně na státu za Baštova slova vysoudil omluvu.

Úřad vlády tak musel v celostátních denících v roce 2004 zveřejnit inzerát v tomto znění: “Omlouváme se panu Tomáši Ježkovi za nepravdivé a ničím nepodložené výroky, které uvedl člen vlády České republiky a ministr Jaroslav Bašta, že pan Tomáš Ježek spáchal trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku a bylo na něj v této věci podáno trestní oznámení.”

Ježek tedy sice vyhrál, ale významně to poškodilo jeho kariéru. Skončil kupříkladu v komisi pro kontrolu cenných papírů a druhý mandát už mu ministerstvo financí nedalo. “Nemohu udělat víc než se touto cestou zastat čestného, schopného a odvážného člověka, který donutil vládu země k veřejnému uznání jeho pravdy a dostal se tak z klece hanby. Zůstal však nepoužitelným, nepotřebným,” napsal o Ježkovi v té souvislosti bývalý premiér Jan Stráský.

Jaroslav Bašta přitom nikdy nepatřil k tvrdému jádru Zemanových lidí. Každopádně to byl on, kdo jako disident stál po roce 1989 za restartem aparátčika Miroslava Šloufa. Vzal si jej dokonce jako svého tajemníka a přivedl jej do pražské organizace ČSSD. Když byla partaj u moci a ze Šloufa se stal klíčový zákulisní hráč, kšefty s nimi nedělal. Ale také veřejně nikdy neprotestoval proti jejich praktikám. A když bylo potřeba, byl připravený vždy krýt předsedovi záda.

Poté, co jej Zeman za neúspěch Akce Čisté ruce ze svého kabinetu vyhodil, poslal jej coby velvyslance do Moskvy. V sociální demokracii, která se od Zemanovy éry snažila odstřihnout, už pak pro Baštu žádné funkce nebyly. Od té doby začaly Baštovy názory hojně citovat dezinformační weby a jeho postoje do značné míry souzní s partajemi na okraji politického spektra. Dnes vystudovaný archeolog kandiduje na Hrad v dresu Tomia Okamury.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Útok na Pavla režírovali byznysmeni s vazbou na Rusko

Úklid na Hradě: co plánuje Mynář a spol. za zavřenými dveřmi?

Milost pro Babiše. Je Miloš Zeman připraven pomoci lídrovi ANO?

Vánoční dárek. Předplatné magazínu Neovlivní.cz na rok 2023


Zdroj náhledové foto: SPD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email