Kdo hackuje Julia Šumana? Muž, který komunikuje s Přibilem i s ANO

Už podruhé proběhlo nepřátelské převzetí twitterového účtu, na němž anonymní skupina skrytá za jméno důstojníka StB Julia Šumana zveřejňuje diskreditační informace o Andreji Babišovi a nahrávky jeho vlastních rozhovorů. I tentokrát účet hacknul muž, který je podle zjištění Neovlivní.cz v kontaktu s bývalým Babišovým novinářem Markem Přibilem, ale také s lidmi z hnutí ANO.

Čtyřicetiletý IT specialista Jan Z. z Ostravy. Alespoň na takovou identitu má vystavené doklady, které na vyžádání novinářům předkládá. Ozval se sám. “Založil jsem účet Julia Šumana, ale ukradli mi ho. S těmi útoky na Babiše nemám nic společného,” tvrdí.

Twitterový účet Julia Šumana ve chvíli, kdy nad ním jeho správci poprvé ztratili kontrolu

Jako důkaz, že má k účtu přístup, nechává na něm novinářům vzkazy. Naposledy z něj kontaktoval redakci Neovlivní.cz ve čtvrtek večer skrze soukromou zprávu: “Tak něco bude o víkendu, ale zatím pssst, to zas bude vostuda.”

Správci účtu Julia Šumana, kteří zveřejnili Babišovy nahrávky o jeho zásazích do novin a využití novinářů proti politické konkurenci, po posledním útoku založili nový profil. “Toto je záložní profil. Náš originální profil byl opět ukraden. Vadíme mu fest a nebudeme se přetahovat. Tady dokončíme naši práci,” píší.

Jestli za převzetím původního účtu stojí v pozadí skutečně Andrej Babiš, jak se anonymní skupina Šuman domnívá, není v tuto chvíli jisté.

Jisté je zatím jen to, že Jan Z. je podle zjištění Neovlivní.cz v kontaktu s Markem Přibilem, který s lídrem hnutí ANO coby novinář MF Dnes rozebíral akce proti politické konkurenci. Stejně tak Jan Z. komunikuje s lidmi z Babišova  týmu. Ti ovšem tvrdí, že se s ním odmítají scházet a cokoli řešit.

“Kontaktoval nás sám. Ale nikdo se s ním nebaví. Nevíme, jestli to není nějaká provokace,” tvrdí jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Jan Z. shodně s Přibilem pracují s IP adresou 89.177.186.233, o níž tvrdí, že z ní byly na účet Julia Šumana vkládány protibabišovské příspěvky. Jde o UPC evidovanou na rodinu, o níž Přibil v minulosti psal. V čase ovšem oba muži přicházejí s různými verzemi, kdo Babišovy nahrávky pořídil. A ty si vzájemně protiřečí.

Jednou zmiňují institut kryptoanarchie Paralelní polis, pak sociální demokraty s civilní rozvědkou, následně bývalé policisty spojené s Ivanem Langerem. Ani k jedné z verzí nepředložili žádný důkaz.

Jejich postup proto nejvíc připomíná snahu odvést pozornost a zahltit veřejný prostor spekulacemi.