Kdo vládne Praze. TOP 10 vlivu

Praha je po Brnu dalším městem, kde mocenskou mapu přepsaly policejní razie. Přehled aktuálně nejmocnějších postav hlavního města přináší prosincové vydání časopisu Neovlivní.cz.

V Brně to byla kauza Stoka, která odstavila od moci Babišovo hnutí ANO. V Praze do mocenských struktur zasáhla kriminální kauza Dozimetr.


Ilustrace: Shutterstock.com

Tím ale podobnost mocenské mapy v obou městech končí, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, které přináší také přehled nejvlivnějších postav hlavního města.

“Praha se totiž od Brna liší do značné míry tím, jak moc nekompatibilní jednotky tu momentálně vládnou a jak nejsou schopny se na ničem dohodnout. Nepomáhá tomu ani Bohuslav Svoboda (ODS), jehož pozice je i přes primátorský řetěz velmi slabá,” píše časopis.


ČTĚTE TAKÉ: Policie získala soukromou korespondenci druhého nejbohatšího Čecha


Důkazem může být situace z letošního září, kdy primátor svolal na magistrát jednání o revitalizaci ostrova Štvanice. Pozval šéfy štvanického tenisového klubu, bývalého daviscupového kapitána Vladislava Šavrdu a prezidenta klubu Petra Šimůnka, kteří bojují za zachování legendárního klubu. A také další tři pražské politiky: svého náměstka Petra Hlaváčka za STAN, radního za ODS Zdeňka Kováříka a Adama Zábranského od Pirátů.

Ani jeden z nich na schůzku nedorazil. Nechali primátora a šéfy štvanického tenisu bezmála půl hodiny čekat, než se je podařilo sehnat a zjistit, že nepřijdou.

Historku, kterou redakce získala v zákulisí pražského magistrátu, potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz na přímý dotaz právě Šavrda.

„Bylo to přesně tak. Schůzka byla v pět odpoledne, my tam čekali a ti tři pánové nedorazili. Asi po dvaceti minutách, kdy jsme na ně s primátorem čekali, vzkázali, že nepřijdou, protože se o projektu Štvanice ještě potřebují poradit,“ říká Šavrda. „Mě to úplně šokovalo. Chápal bych, kdyby aspoň jeden přišel a řekl, že ještě chtějí nějaké konzultace, ale takové jednání jsem nezažil. Psal jsem pak panu radnímu Zábranskému e-mail a ani mi neodpověděl.“

Těžko říct, jestli šlo o mocenskou hru směrem k primátorovi Svobodovi. Nebo o náraz dvou světů, kdy druhý z nich považuje tenis za elitářský sport. Raději by počet kurtů na ostrově osekal ve prospěch nesportující veřejnosti a z centrálního dvorce vybudoval divadlo, jak stojí v zatím posledním návrhu.

Každopádně i tenhle příběh ilustruje, proč vychází v Praze jako nejvlivnější postava za ODS podle analýz Neovlivní.cz někdo úplně jiný než primátor Svoboda.

Detaily mocenské mapy a přehled nejvlivnějších postav Prahy přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. Objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Aktualizace: Radní Hlaváček a Zábranský uvedli, že důvodem, proč nepřišli na schůzku se Šavrdou byl jejich dojem, že v danou chvíli není o čem jednat. “Před schůzkou, kterou si pan primátor s panem Šavrdou domluvil, jsme měli koaliční jednání, na kterém jsme se shodli, že schůzka s panem Šavrdou nedává smysl ve chvíli, kdy nemáme koaličně vůbec domluvenou dlouhodobou vizi ostrova. Nedávalo nám smysl, aby koaliční jednání probíhalo za přítomnosti jednoho z aktérů na Štvanici. Proto jsme se domluvili, že se s ním pan primátor sejde sám, pokud bude chtít, a jen si ho vyslechne. Schůzku s panem Šavrdou plánujeme uskutečnit ve chvíli, kdy se budeme blížit k rozhodnutí o dlouhodobé vizi a budeme ji mít uvnitř koalice projednanou, aby Praha mluvila jedním hlasem,” uvedla jejich poradkyně pro komunikaci Tatiana Jančáriková.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email