Kobercový nálet berňáku na svatebčany. Zjišťuje, kdo platil hostinu i doma

Finanční úřady vyzvaly stovku novomanželů, aby jim poskytli údaje o jejich svatební hostině. Ukazuje se, že jde v zásadě o kobercový nálet berňáku. Server podnikatel.cz totiž zjistil, že výzvy k odtajnění svatebního veselí přišly i těm novomanželům, kteří oslavovali doma.

Finanční správa je přesvědčena, že se podvádí všude, tedy i na svatbách. Úředníci tedy obeslali zhruba stovku manželských párů a vymáhali po nich následující údaje:

  1. Kde měli hostinu, kde byli ubytovaní hosté.
  2. Kolik bylo hostů na svatební hostině.
  3. Jak probíhalo vyúčtování svatební hostiny. A požadovali doklady.

Když proti tomu manželské páry protestovaly, šéf finanční správy Martin Janeček jim v televizi vzkázal, že mohou být rádi, že úředníci nepřišli přímo na svatbu nebo je nenechali předvést policií.

Můžete tam jít na místní šetření a účastnit se hostiny, to by bylo asi velice necitlivé. Můžete pozvat novomanžele ke svědecké výpovědi, v hraničním případě nechat předvést policií, to si myslím, že je extrémně necitlivé, obhajoval postup v České televizi s tím, že podvody na svatbách se mohou pohybovat až v řádech statisíců.

Server Podnikatel.cz nyní zjistil, že výzvu od berňáku dostali i lidé, kteří žádnou hostinu v restauraci neměli a svatbu slavili doma.

“Finanční úřad pro Olomoucký kraj totiž zvolil metodu „kobercového náletu“ a na základě údajů z matrik rozeslal výzvy o poskytnutí údajů o svatební hostině novomanželům, kteří měli svatební obřad na adrese určité restaurace, a také novomanželům, kteří měli svatební obřad v konkrétní den i v obřadní síni obecního/městského úřadu. Odborníci se jednoznačně shodují, že šlo o nezákonný postup,” napsal autor textu Daniel Morávek.

Jím oslovení experti jasně potvrdili, že postup finanční správa nemá oporu v zákoně.

Pokud úřad oslovil paušálně všechny, kteří měli ve vybraném období svatbu, pak jde ze strany úřadu o jednoznačné pochybení. Správce daně nemůže oslovit každého, kdo by mohl být ve vytyčeném období v restauraci, tento způsob by pak mohl poskytovat právo na oslovení všech osob, protože bez ohledu na svatbu či v opačném případě oslova narozenin či výročí apod. by mohl oslovit každého. Správce daně takovou pravomoc nemá, soudy opakovaně rozhodly, že nemohou nadmíru a nedůvodně zneužívat svého postavení,” vysvětlil právník  Jiří Matzner.

Postup finančního úřadu zjevně souvisí s větším tlakem na výběr daní, který začal po vstupu hnutí ANO do vlády v roce 2014. To, že někteří úředníci finanční správy neznají míru, se už ukázalo na takzvaných zajišťovacích příkazech. Jde o výjimečný institut, který by měl stát používat proti podezřelým dlužníkům ve skutečně krajních případech.

Poslední roky ale zajišťovacích příkazů významně přibylo a podle hned několika soudních rozsudků je finanční správa využila i v případech, kdy neměla. Poškození podnikatele už začínají vyhrávat soudy a stát jim musí platit odškodné, některým ale stát svým postupem firmu nenávratně zničil.

Aktualizace o vyjádření Finanční správy : Generální finanční ředitelství trvá na tom, že výzvy směrem ke svatebčanům byly zcela v souladu se zákonem. Berní úředníci zkrátka měli podezření. Jak ale stojí v úterním prohlášení, už se budou do budoucna víc krotit.

“Skutečnost, že v jednotkách případů byli osloveni i novomanželé, kteří služeb dané provozovny nevyužívali, byla v souladu s právními předpisy. Na základě pokynu generálního ředitele Finanční správy však této praxe bude nadále využíváno pouze ve zcela ojedinělých a výjimečných případech,” stojí ve stanovisku podepsaném mluvčím Petrem Habáněm.