Miliony v černých taškách. Rozhovor se ženou, která byla v Brně u toho

Roky žila s jedním z nejvlivnějších lidí v Brně. Nahlédla do zákulisí tamní politiky, byznysu i podnikatelského polosvěta. Dnes říká, že ji nedávná policejní razie, po níž skončil ve vazbě například místní boss ANO Jiří Švachula a ohrožen je i blízký spolupracovník premiéra Jaroslav Faltýnek, nepřekvapila. Jak se žije v Brně manželkám mužů, kteří vědí, že i jim jednou v šest ráno může na dveře zazvonit policie?

Na paní M. jsme narazili loni, když jsme připravovali reportáže o tom, jak to chodí v Brně. Věděla toho dost. Mimo jiné i díky svému bývalému manželovi, který patří k místní podnikatelsko-politické „honoraci“. Se svým mužem už nežije. Během komplikovaného rozvodu ale nasbírala další informace, které skládají plastický obrázek o tom, jaké to je, když v Brně skončí nuda.

Neo: Brněnské prostředí politiky a byznysu znáte do detailů. Jak přesně zapůsobila v brněnském prostředí březnová policejní razie?

Vyvolalo to obrovskou paniku. Ten strach byl na některých místech všudypřítomný a skoro hmatatelný. Jen si vezměte, že prakticky vzápětí po razii rezignoval na funkci brněnský předseda ANO Pavel Dvořák. A to ještě vůbec nebyl z ničeho obviněný.

A co vím, začali se bát i lidi na úřadech, kteří mají černé svědomí. Jeden z úřadů vyhodil například člověka z odboru životního prostředí a ten samý člověk pak začal spolupracovat s policií. Jako by se něco zlomilo, někteří lidé prostě začali mluvit a to pro spoustu mocných v Brně není dobré.

Neo: Pro lidi neznalé brněnských reálií je bývalý radní za ANO Jiří Švachula jen šíbrem okresního formátu. Je to ale právě on, kdo díky svým vazbám a konexím může přinést hodně potíží i těm nejmocnějším z regionu. Kdo všechno byl na něj navázaný? A kdo se má začít bát?

Ten okruh lidí bude hodně široký. Mým bývalým manželem počínaje až po lidi, co jsou stále ve vedení hnutí ANO. Zkrátka všichni, kteří se podíleli na všem, co pan Švachula věděl. Obecně řečeno lidé, kteří v letech 2014–2018 ovládali Brno.

Celý rozhovor najdete
v dubnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz

Neo: Byla pro vás ta policejní razie překvapení? Pamatuji si, že jste mluvila už před rokem o tom, že kdyby si pro některé z těch aktérů došla policie, hned budou vědět za co.

Pro mě to určitě překvapení nebylo. Čekala jsem, že klec spadne. A nebyla jsem sama. Doneslo se ke mně už před časem, že třeba pan Švachula začal dělat opatření ohledně své osoby. Zkrátka plánoval, že tu bydlet nebude a přesune se do zahraničí. Myslím, že i on sám tušil, že se blíží konec, připravoval se na to, ale nevěděl, kdy to přijde. Tak si vysvětluju i to, že měl v době razie u sebe sedmiletého syna. Kdyby to věděl předem, že si pro něj zítra přijdou, asi by ho u sebe nenechával, aby ho toho ušetřil. Co vím, byl z toho úplně vyřízený, když si pro něj přišli. Sesypal se strachy.

Neo: Jak to vlastně v Brně poslední roky fungovalo?

Z toho, co jsem já viděla a zažila, vím, že to celé byl systém. Nešlo o náhodná selhání či jednu dvě cinklé zakázky. Tak třeba můj bývalý manžel měl před vstupem do politiky firmu a velký okruh vlivných známých. Tam natrénovali, jak to chodí, jak ohnout zakázky, a když pak přišli do brněnské politiky, rozjeli to ve velkém. Využili toho, že z Prahy do Brna není tolik vidět, a vytvořili tu svůj stát ve státě. Asi to v jiných městech nebude jiné, tady už to ale začalo přerůstat meze v tom, že se tím už nijak netajili. Byli si jistí svojí pozicí. Proto ta drahá auta, nákladné dovolené nebo luxusní hodinky, které dávali na odiv.

Byl to stále stejný okruh lidí. Díky své minulosti v podnikání měl bývalý manžel kontakty na spoustu jiných firem, věděl, s kým se lze na zakázkách dohodnout. Jeho pozice se změnila v tom, že dříve o zakázky žádal a musel je nějakým způsobem získat, poslední roky pak o nich rozhodoval. Součástí toho systému bylo třináct procent z každé zakázky, které si ti lidé rozdělovali.

Neo: Myslíte na úplatcích třináct procent z každé zakázky? To bylo v hotovosti?

Ano, nosilo se to v hotovosti. Byly to černé tašky a nosilo se to na konkrétní místo. Pak si to rozdělili, a co s tím pak dělali, to už nevím. Jen vím, že někteří to měnili na valuty v místních směnárnách. Byli tam oblíbení.

Jakou roli v brněnském příběhu hraje blízký spolupracovník premiéra Jaroslav Faltýnek? Kam ho vozili na degustace vín? A co všechny vědí ženy mužů, kteří vládnou politickému podsvětí? Celý rozhovor najdete v dubnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Objednat si jej ještě můžete zde: