Kovarčík je zpět, chystá cestu Mládka do USA

Jeho nejužitečnějším politickým kontaktem v Česku zřejmě už navždy zůstane Václav Klaus. Poslední roky to dokonce vypadalo, že aktivity Petera Kovarčíka v politickém zákulisí jsou už minulostí a jeho světem bude jen showbyznys.

Nyní se ale lobbista a majitel marketingové společnosti Czech Teleaxis vrací na scénu – a to přes sociálnědemokratického ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Peter Kovarčík a hosté na premiéře muzikálu Mamma Mia!

Hosté na premiéře muzikálu Mamma Mia! a jeho producent Peter Kovarčík (Zdroj: Facebook)

Aktuálně se Peter Kovarčík mimo jiné podílí na přípravě ministrovy květnové cesty do Spojených států. Jan Mládek tam kromě schůzek se zástupci partnerských úřadů zahájí konferenci Czech Aerospace, kam mají namířeno české i americké firmy z leteckého průmyslu. A promluví na zasedání think tanku Atlantic Council, v jejíž správně radě sedí právě Kovarčík.

Ministerstvo průmyslu Kovarčíkovo angažmá potvrdilo, nicméně jeho roli zlehčuje.

“Pan Kovarčík zajišťuje pouze účast ministra Jana Mládka na Atlantic Council, jehož je dlouholetým členem. Cesta je samozřejmě připravována standardním způsobem v součinnosti se zastupitelským úřadem ČR v USA,” konstatoval mluvčí resortu František Kotrba.

Peter Kovarčík svou účast na přípravách Mládkovy cesty považuje vzhledem ke kontaktům v Americe za logickou. “Když mě o to někdo požádá, rád v Americe pomohu. Oslovili mě sami a považuji to za logické, když jsem členem správní rady Atlantic Council. To, že ministr na zasedání vystoupí, je velmi významné,” říká Kovarčík.

Už loni na podzim měl Jan Mládek projev na Dnech USA a Evropské Unie, které na pražském Žofíně Kovarčíkova společnost tradičně pořádá. Účastnil se již předchozích ročníků, loni poprvé v roli ministra.

Sponzoři Kovarčíkových Dnů USA a EU

Sponzoři Kovarčíkových Dnů USA a EU

Mimochodem je to právě uzavřená akce pro zvané Dny USA a Evropské unie, kterou Peterovi Kovarčíkovi kromě soukromých subjektů sponzorují i státní firmy.

Byly mezi nimi třeba společnosti Lesy České republiky, ČD Cargo či společnost Česká energetická přenosová soustava (Čeps). Posledně jmenovaná firma spadá právě pod ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Janem Mládkem.