Krnáčová ji vyhodila, vláda ji vyslala na MPO

Právnička a bývalá šéfka pražského magistrátu Martina Děvěrová, kterou bývalá primátorka Adriana Krnáčová loni na hodinu odvolala pro ztrátu důvěry z funkce, zakotvila na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ode dneška u ministryně Marty Novákové působí na pozici státního tajemníka. S pražským magistrátem se Děvěrová dál soudí.

Důvody odvolání Děvěrové zněly tak, že by si už ve státní správě neměla ani škrtnout. Adriana Krnáčová ji odvolala pro ztrátu důvěry poté, co se policie hned dvakrát začala zajímat o ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou, která figurovala v dotační kauze ministerstva školství. Nejdřív kriminalisté projevili zájem o Fáberovou v roce 2017, podruhé pak letos zjara. Primátorce už došla trpělivost.

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu v Praze Na Františku. Zdroj: MPO

“Paní Děvěrová se za ředitelku Fáberovou tehdy postavila a odmítla celou věc řešit. Po roce ovšem zasahovali policisté přímo na magistrátu a v dotační kauze opět figuruje jméno na ředitelky Fáberové. Považuji za naprosto nepřijatelné, že činnost odboru sportu nebyla po loňské kauze nijak prověřena a že ani nebyly vyvozeny žádné důsledky z chování ředitelky Fáberové,” odůvodnila primátorka odvolání ředitelky Děvěrové.

Jenže vláda Andreje Babiše má zjevně jiný názor než jeho stranická kolegyně a bývalá primátorka Krnáčová. Jmenování Děvěrové posvětila. Někdejší šéfka magistrátu tak od 15. ledna nastupuje do pozice státního tajemníka. “Martina Děvěrová úspěšně absolvovala výběrové řízení, návrh na její jmenování podala vládě ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký,” oznámilo ministerstvo.

Adriana Krnáčová rozpor mezi svým názorem a postojem vlády nijak nekomentovala. Případ ale přitom nekončí, Martina Děvěrová se s pražským magistrátem dál soudí. “Pokud soud rozhodne, že mé odvolání bylo neplatné, budu žádat to, co mi náleží. Tedy doplatit plat a nějaké odškodnění,” uvedla Děvěrová.

Těsně před loňskými komunálními volbami do případu Děvěrové zasáhl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Odvolání ředitelky magistrátu zrušil, formálně podle něj nebylo správě provedené. Poslední slovo ale bude mít soud.