Krnáčová se uklikla. A odkryla, jak jedná s firmou proti Praze

Hlavní město si na vyřešení vleklého sporu o miliardový pronájem Škodova paláce před pár dny najalo právníky podle scénáře, který připravila protistrana konfliktu.

Výběr právníků, kteří vyhovují firmě, s níž se město soudí, přitom dojednávala za zády rady hlavního města přímo primátorka Adriana Krnáčová.

Primátorka Adriana Krnáčová

Adriana Krnáčová byla právě zvolena pražskou primátorkou

Deník Neovlivní.cz získal doklady a svědectví o utajeném vyjednávání primátorky se zástupkyní společnosti Copa Retail, s níž se město o nevýhodný pronájem Škodova paláce dva roky dohaduje. Krnáčová na schůzce a v emailech s Abigail Schaeffer, manažerkou Copa Retail, detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města.

Členové rady na zjištění Neovlivní.cz, že advokátní kancelář, která má připravit půdu pro co nejlepší pozici pro Prahu, nadiktovala městu protistrana, reagovali ohromeně. “To si děláte legraci, ne?” prohlásil radní za ČSSD Petr Dolínek.

Jednání primátorky považují za problematické i experti na transparentní nakládání s veřejnými prostředky.

Adriana Krnáčová na přímý dotaz připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana, nicméně žádný problém v tom nevidí. “Vše bylo transparentní, pochopitelně,” tvrdí primátorka. “Já si myslím, že to nemá nic společného s tím, že bych něco ohýbala.”

Nejdřív vyměňte právníky

Primátorka Krnáčová a manžerka Schaeffer se sešly v pátek 12. prosince 2014, hned zkraje dalšího týdne si vyměnily maily, v nichž ladí další společný postup. Zástupkyně majitele Škodova paláce v korespondenci jasně říká, že město musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude.

FAKTA o Škodově paláci
2006 – Magistrát si pronajal Škodův palác na 20 let za celkových 4,5 miliardy korun od společnosti Copa Retail tehdy vlastněnou Sebastianem Pawlowski, konstrukce neumožňuje smlouvu vypovědět.
2007 – Pawlowski převedl budovu i smlouvu s magistrátem na firmu Guyana Holding, kterou prodal. K vlastnictví se později přihlásil britský podnikatel David Maxwell.
2013 – Magistrát pod vedením Tomáše Hudečka podal žalobu, v níž tvrdí, že smlouva o pronájmu je neplatná, protože šlo o zneužití monopolního postavení pronajímatele.
4. prosince 2014 – Magistrát prohrává prvoinstančně jednu část ze sporů. Nová primátorka Adriana Krnáčová tvrdí: “Je možné se dohodnout.”
12. prosince 2014 – Scházejí se primátorka Krnáčová a Abigail Schaeffer za vlastníka Škodova paláce.
15.-16.prosince 2014 – Obě ženy si vyměňují maily, v nichž Schaeffer radí městu vyměnit právníky a dodává seznam “vhodných” kanceláří.
13. ledna 2015 – Praha ukončila smlouvu s právníky, kteří ji doposud ve sporu o nájem ve Škodově paláci zastupovali.
10. března 2015 – Rada města na návrh primátorky schválila smlouvu o právním zastupování s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík. Tato kancelář byla na seznamu, který manažerka Schaeffer poslala v prosinci primátorce.

Právní zástupci, které doposud Praha využívala, dělali schválně obstrukce a domníváme se, že je nepravděpodobné, že s námi uzavřou konečnou dohodu,” píše Schaeffer v anglicky psaném mailu odeslaném v pondělí 15. prosince 2014.

A navrhuje několik kanceláří, “za které rádi poneseme za hlavní město Praha náklady”.

Adriana Krnáčová na to o den později odpovídá: “Jak bylo domluveno, určíme advokátní kancelář (ze seznamu doporučených kanceláří níže), která zajistí naši předběžnou dohodu.”

Současně ale upozorňuje, že to nepůjde hned: “Jak jistě víte, veřejná správa používá u nákupů odlišné postupy, a tudíž to bude trvat déle, jelikož nemůžeme vhodnou advokátní kancelář přímo pověřit. Navíc musím ohledně plánu informovat městskou radu, která musí dojít k dohodě. Asi to bude nějakou dobu trvat.”

Každopádně hned v lednu rada vypověděla smlouvu s dosavadními právníky a spolupracovníci Krnáčové začali připravovat výběr nových. Z dokumentů předložených radě vyplývá, že oslovili tři právní firmy a s nejnižší nabídkou (rozdíl ve zbývajících nabídkách byl sto a dvě stě korun) pak vyhrála advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík.

Stejnou kancelář zařadila v mailu pro Krnáčovou mezi “vhodné právníky” manažerka Schaeffer. “S potěšením také pokryjeme práci následujících: …Kocián Šolc Balaštík…”

Prostě jsem jim to neřekla

Fakt, že advokáty z kanceláře Kocián Šolc Balaštík doporučuje protistrana sporu, primátorka Krnáčová před svými kolegy z rady při hlasování 10. března zamlčela.  “Nepovažovala jsem to za potřebné,” hájí se.

Za pronájem Škodova paláce má Praha celkem zaplatit přes čtyři miliardy

Za pronájem Škodova paláce má Praha celkem zaplatit přes čtyři miliardy

Oslovené radní však tato skutečnost zaskočila. “Jestli je pravda, co říkáte, že je doporučila ta firma, tak je to samozřejmě absurdní a vážné. Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala,” reagoval radní za ČSSD Petr Dolínek.

Podobně vnímá výše popsaný postup i ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondračka, kterého redakce Neovlivní.cz s případem seznámila v anonymizované verzi. “Takový postup je přinejmenším politický problém,” řekl Ondračka, který Krnáčovou v čele TI vystřídal.

Ke zveřejnění usvědčující mailové korespondence mezi primátorkou a manažerkou přitom přispěla sama Adriana Krnáčová. Maily totiž chtěla přeposlat svému poradci Petru Prchalovi, omylem je ale odeslala jmenovci ze zastupitelského klubu TOP 09. Ten už si je pak nenechal pro sebe a seznámil s nimi kolegy na magistrátu.

“Ano, tyto maily jsem dostal,” potvrdil pro Neovlivní.cz Prchal poté, co předloženou korespondenci prostudoval.