Lež jako pracovní nástroj v prvním magazínu Neovlivní.cz pro rok 2019

Milí čtenáři,

říct o někom v osobním životě, že lže, znamená vytáhnout na něj nejtěžší kalibr. S někým, kdo s vámi hraje levou, pak máte většinou problém se dál bavit. Bývalo to tak i v politice. Pamatuji si doby, kdy politici přistižení při lži museli odejít.

To už dávno neplatí. Chvílemi to skoro vypadá, že lež se stala pracovním nástrojem hned celé řady politiků. K naší smůle už to nejsou jen ti na extrémních koncích politického spektra, ale přímo i ti, kteří nám momentálně vládnou. Nevíme, jak dlouho jim to bude procházet, rádi bychom ale, aby se to o nich veřejně vědělo a každý se mohl přesvědčit, kdo z politiků mu nejvíc lhal.

Chystáme proto unikátní databázi politických lží. Pokud se chcete přidat, stačí napsat své tipy na adresu neovlivnicz@deadlinemedia.cz.

Debatu o lžích se snažíme rozproudit v době, kdy se veřejná diskuse stává dost nesnesitelnou. Každého, kdo má jiný názor, jeho oponenti rovnou strčí do nějaké přihrádky, aniž by přemýšleli nad tím, co říká. Přitom, jak připomíná v rozhovoru egyptolog Miroslav Bárta, „že někdo má jiný názor, neznamená, že je nepřítel na život a na smrt. Ale bohužel tohle je paradigma, které u většiny lidí převládá. Má jiný názor, tak ho musím zadupat do země.“

Rozhovor s Miroslavem Bártou, stejně jako první rozbor politiky lží, najdete v lednovém vydání měsíčníku Neovlivní.cz, který právě tento týden míří ke svým předplatitelům.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ».

Profesor Bárta v rozhovoru rozebírá vzniky a zániky civilizací, přičemž se pozastavuje nad tím, kolik lidí už v zemi spadlo do dluhové pasti. Jako bychom zapomněli, že zodpovědnost nenese jen ten, kdo si půjčuje, ale i ten, kdo půjčuje. Což je mimochodem téma, které v tomto magazínu rozebírá právník Petr Němec. Po přečtení jeho zevrubného rozboru pochopíte, proč jsou exekuce ještě mnohem větším problémem, než jste si mysleli. A že se týká i vás, byť třeba zrovna dluhy nemáte.

Nic od něj nečekali, mohl jen překvapit. A překvapil. Marie Bastlová připravila portrét šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka. Ministra, který v současném složení vládního kabinetu, v němž mají jednotliví ministři problém postavit se za svůj názor, vypadá skoro jako zjevení. Je ale skutečně takový hrdina, nebo plní jen něčí pokyny?

Také vám vrtá hlavou, jak je možné, že politici vycházejí ze skandálů ve výzkumech veřejného mínění posílení? Jako by jim vlastně aféry pomáhaly. Ve skutečnosti to tak není, ale musíte kvůli tomu rozebrat průzkumy na šroubky. Udělali jsme to za vás a zjištění byla i pro nás překvapivá.

Podívali jsme se také na tým premiéra Andreje Babiše a zjistili, že v letošním roce jej čeká velká personální obměna. Z týmu odchází hned dvě významné figury, premiér se navíc rozhádal se svým dlouholetým přítelem, který mu do jisté míry dělal personalistu. Detaily jsme popsali v textu Hledáme lidi. Zn.: Pro premiéra.

Přeji vám únor plný sněhu a dost času na čtení

Vaše Sabina Slonková