Lihovarník vyráběl a zdarma rozdával dezinfekci. Zaklekli na něj celníci

Martin Žufánek je známý lihovarník. Když stát nebyl v době koronavirové nákazy schopen zajistit dodávky dezinfekčních gelů, rozhodl se Žufánek místo destilátů vyrábět z vlastních zdrojů dezinfekce. Dodával je dětským domovů, úřadům a zařízením pro seniory.  Zdarma. Dnes na Žufánka zaklekli celníci.

O akci Celní správy informoval sám Žufánek na svých facebookových stránkách.

Martin Žufánek. FOTO: FB MŽ

“Teď, právě teď mi volal Celní úřad pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Ten vedoucí byl ale velice příjemný a chápající (bez ironie). Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chválihodné co děláme,” popsal postup celníků Žufánek.

Celý případ obratem konzultoval s právníky, kteří doporučili další postup.”Právníci řekli, že jim máme poslat dopis popisující celou situaci. PROMINOU nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale ZAKAZUJÍ další výrobu. Makají fakt dobře,” dodal Žufánek.

V praxi je to další důkaz toho, jak stát není schopen plnit svoji roli.  A když ji převezmou soukromníci, čekají je obstrukce.A především: úřady jim zakáží dál pomáhat.

Je Žufánek jediný, koho stát za své selhání šikanuje? Existoval vůbec nějaký plán ze strany Andreje Babiše, jak nákazu Covid-19 krizi řešit? Investigativní sérii z éry koronaviru chystáme do dubnového čísla tištěného časopisu Neovlivní.cz. Předplácet si jej můžete zde: