Metnar navrhuje posílení pravomocí pro premiéra a vládu

Ministerstvo obrany v tichosti a těsně před dnešním zasedáním vlády nahrálo do systému návrh, aby v případě neakceschopnosti parlamentu krizové rozhodování přešlo zcela na vládní kabinet. A v případě nefunkčnosti vlády má rozhodovat premiér. O dokumentu se nevedla žádná veřejná debata, ministr Lubomír Metnar jej předkládá v době, kdy se všichni soustředí na boj s koronavirovou nákazou.

Pokud by Metnarův návrh prošel, znamenalo by to, že například  stav ohrožení státu nebo válečný stav by vyhlašovala samotná vláda nebo premiér, aniž by tento krok vyžadoval potvrzení parlamentem v pevném časovém limitu. Do vládního systému byl nahraný na poslední chvíli, bez jakékoli veřejné diskuse. V databázi jej našli Piráti.

“Jedná se o ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci, kdy exekutiva se musí opírat o důvěru a souhlas parlamentu, který je brzdou pro převzetí moci ve státě, jak se nyní děje třeba v Maďarsku. Postupy pro krizová opatření je nutné řešit předem, ideálně zcela mimo krizový stav a s dostatečnou oponenturou opozice,” komentoval návrh Metnara pirátský poslanec Vojtěch Pikal, který na něj upozornil.

V návrh stojí: “V neodkladných situacích, za nichž by se nemohl sejít Parlament České republiky, by mohl být vyhlášen stav ohrožení státu: vládou na návrh předsedy vlády, přičemž Parlament České republiky by toto rozhodnutí při nejbližší příležitosti potvrdil, nebo zrušil;  v případě okolností opravňujících k vyhlášení stavu ohrožení státu by v neodkladné situaci tento stav mohl vyhlásit také předseda vlády, přičemž vláda by jeho rozhodnutí musela do 48 hodin schválit a Parlament České republiky by ho potvrdil, nebo zrušil s konečnou platností na nejbližší schůzi.”

Odkaz na celý Metnarův návrh zde.

Dokument neprošel žádnou oponenturou. Lubomír Metnar totiž dospěl k závěru, že standardní připomínkové řízení by kvůli povaze návrhu mělo nahradit projednání na Bezpečnostní radě státu. Ta ovšem jedná v utajeném režimu, její program se veřejnost zpravidla ani nedozví.

Aktualizováno: Poté, co se kolem Metnarovu návrhu strhla bouřlivá diskuse na sociálních sítích, ministr začal couvat. “Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda,” napsal na svém Twitteru.

Jak ve stínu koronaviru fungují ministerstva a s jakými nápady přicházejí ministři? Zákulisí vládnutí Andreje Babiše chystáme do dubnového časopisu Neovlivní.cz. Objednávejte zde:

 

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických