Michalik končí před branami MPO. STAN hledá náhradu

Věslav Michalik se vzdal kandidatury s argumentem, že nechce poškozovat vznikající vládu Petra Fialy

Kandidát hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik do Fialovy vlády nepůjde. Dnes oznámil, že se kandidatury vzdává s ohledem na své soukromé podnikání.


Věslav Michalik Foto: STAN

“Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce,” oznámil Michalik a dodal: “Nechci začátek fungování této vlády a pozici STAN v ní zatěžovat negativním zájmem o mou osobu.”

Rozhodnutí padlo podle informací Neovlivní.cz včera večer. A důvodem byl fakt, že nová vláda by měla Michalikovu minulost stále na talíři. Kandidát na ministra totiž nedokázal na první dobrou vysvětlit podezřelé okolnosti soukromého byznysu.

“Děkuji panu Michalikovi za odpovědný přístup. Jsem domluven s předsedou V ítem Rakušanem, že přijde co nejdříve s odpovídajícím návrhem kandidáta na tento důležitý resort,” komentoval rezignaci Petr Fiala.

Vít Rakušan řekl, že ho odstoupení Michalika lidsky velmi mrzí: “Zároveň si ho ale velmi vážím za to, že je ochoten v těžké chvíli své kariéry udělat jasné rozhodnutí, které nenechá veřejnost na pochybách. Už samo rozhodnutí se postavit situaci čelem, bez kličkování, je důkazem změny politické kultury, která s novou vládou musí přijít.”

Michalikův krok zpět přitom znamená pro Fialův budoucí tým citelné oslabení. Úspěšný starosta Dolních Břežan Věslav Michalík patřil mezi uznávané ekonomy.

Jeho politickou kariéru ale dlouhodobě komplikovala především dodnes nevyjasněná záležitost z roku 2005, kdy sehrál roli v příběhu přestřelených odměn od bankovního domu ČSOB. Michalík tehdy vedl firmu CA IB, která bance radila s prodloužením kontraktu se státní Českou poštou. Firma za to inkasovala 200 milionů, dodnes ale není jasné, kde přesně peníze skončily.

Následně Michalikova rodina investovala do solárních elektráren a on sám své jmění ohodnotil slovy “někde mezi půl miliardou a miliardou”. Součástí rodinného byznysu pak byly přesuny desítek milionů z kyperské společnosti s utajenými vlastníky.

Michalik původně odmítal říct, komu firma patří, nakonec uvedl, že manželce. Lidové noviny nicméně upozornily, že na účet této kyperské firmy byly peníze vkládány v hotovosti v Polsku a teprve pak putovaly na rodinný účet Michaliků.

Jaká jsou další slabá místa Věslava Michalíka? Kdo poskytl dokumenty o Michalíkovi? Jak dopadlo policejní vyšetřování? Investigaci přinášíme v prosincovém vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz, který můžete objednávat už teď v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí STAN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email