Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta

Pokud mu to zdraví dovolí, Miloš Zeman je připravený za dva roky i podruhé usilovat o post hlavy státu. Řekl to v rozmezí uplynulých dvou měsíců přátelům, s nimiž o tom deník Neovlivní.cz hovořil. Oficiálně hodlá Zeman o své kandidatuře promluvit až za rok, v březnu 2017.

“Miloš chce být znovu prezident, výslovně mi to řekl. Jediné, co by to mohlo zkomplikovat, je jeho zdraví. Ale teď je ve skvělé kondici a jestli se to nějak dramaticky nezmění, půjde do toho,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z prezidentových přátel.

Stejná Zemanova slova následně potvrdil ještě jeden zdroj blízký současné hlavě státu.

Čtěte také:

» Petr Pavel na Hrad: Jsem voják, nemíním se touto cestou ubírat
» Herec byl za výrok o střílení odsouzen. Bude Zeman za kalašnikov také?

“Úřad ho baví, nijak ho to nevyčerpává. Je přesvědčený, že jeho chvíle – například s ohledem na problematiku uprchlíků či islámského státu – ještě přijdou. A nechce si to nechat ujít,” řekl tento člověk Neovlivní.cz.

Miloš Zeman nicméně sám ještě oficiálně účast ve volbě neoznámil. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček říká, že to se stane za rok.

“Ohledně své kandidatury se pan prezident vysloví veřejně, a to v březnu 2017,” reagoval mluvčí na dotaz Neovlivní.cz, zda už se prezident rozhodl, že bude kandidovat.

“Je mi jasné, že se do té doby bude různě spekulovat, ale já o tom s panem prezidentem ani nemluvím. Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta, přemýšlí a zvažuje,” dodal Ovčáček.

I Zemanovi spojenci v politice přitom nepochybují, že prezident bude chtít křeslo na Hradě obhajovat. “Jsem přesvědčen, že do toho půjde,” míní například senátor za ČSSD Zdeněk Škromach.

Jako předzvěst volební kampaně tak lze podle prezidentových blízkých vykládat současné turné v regionech.

Miloš Zeman sice patří mezi politiky, kteří do krajů jezdí velmi často a udržují tak těsný kontakt s potencionálními voliči. Nyní má ale turné i jiný účel: Do té doby, než oficiálně oznámí své rozhodnutí, má Miloš Zeman zhruba rok na to, aby u voličů v různých částech republiky otestoval sílu svojí podpory.