Ministryně Malá opisovala ve své diplomové práci. Rezignuje?

Nová ministryně spravedlnosti z hnutí ANO Taťána Malá den po svém jmenování čelí podezření z plagiátorství. Radiožurnál upozornil, že systém na odhalování plagiátů v akademické sféře našel opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006. Včetně překlepů.

Jde o magisterskou práci z roku 2011, která je uložená v soukromé Panevropské vysoké školy v Bratislavě, kterou ministryně vystudovala.  Kopírování odhalil jak systém, tak jej následně potvrdili oslovení experti.

“Dle mého názoru je vyloučeno, aby se jednalo o náhodnou chybu. Pokud se podíváme na seznam použitých zdrojů, v celé práci jsme nikde nenašli zmínku, že by bylo využito práce Veroniky Grossové, tento zdroj nebyl přiznán,” citoval Radiožurnál Jana Macha z Vysoké školy ekonomické, který má na této univerzitě na starosti odhalování plagiátů.

„Zkopírování cizího textu, vydávání ho za text vlastní, nepřiznání autorství je tím nejhorším prohřeškem, kterého se student může dopustit při přípravě odborného textu,“ dodal.

Sama Malá plagiátorství odmítá:”Museli jsme si na to dávat setsakramentský pozor, abychom něco někde neopisovali a nepřekopírovali. Dostala jsem nějakou známku, tuším, že to bylo A, takže se na mě opravdu nezlobte, to je všechno, co vám k tomu řeknu.”

Premiér Andrej Babiš, který si Malou vybral, se k případu zatím nevyjádřil.

Připomínáme, že v minulosti rezignoval bývalý vicepremiér a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda “jen” proto, že si nechával za své jméno psát titul, který neměl. Práva přitom řádně vystudoval a to na Karlově Univerzitě.

Pro přesnost je ale třeba uvést, že Taťána Malá v tom není sama. Své práce v minulosti opsali například německá ministryně vzdělání a výzkumu Annette Schavanová. Nebo také další někdejší člen vlády Angely Merkelové Karl-Theodor zu Guttenberg. Oba museli ve svých funkcích skončit.