© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Každá vláda se snaží obsadit strategické posty ve státní správě svými lidmi. Chce mít klíčové úřady či firmy pod kontrolou, ovládat toky peněz a nepustit do nich politickou konkurenci. Andrej Babiš, který má od prezidenta bianco šek na nejméně dva pokusy o sestavení vlády, není výjimkou. V tištěném magazínu Neovlivní.cz jsme přinesli přehled mužů, jejichž pozice jsou po jmenování lídra hnutí ANO premiérem nejvíce ohroženy.
Šéfové klíčových státních firem. A – díky zálibě vítěze voleb v bezpečnostní problematice – také lidé z policie, tajných služeb a státního zastupitelství. Jejich místa je dobré mít pod kontrolou, což si Andrej Babiš ověřil během své vlastní dotační kauzy Čapí hnízdo. Šéf hnutí ANO dobře ví, jak je důležité mít páky třeba právě na policii. Která jména jsou teď na soupisce „ohrožených druhů“?
Petr Rafaj
Šéf antimonopolního úřadu je jedním z nejmocnějších úředníků směrem do byznysu. ÚOHS mimo jiné dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze firem a dozoruje společnosti, aby neuzavíraly kartelové dohody a nemohly zneužívat dominantního postavení na trhu. Pro Andreje Babiše je obsazení tohoto postu důležité s ohledem na byznys jeho holdingu Agrofert, momentálně zaparkovaného ve svěřenském fondu. Pokud se Babiš dostane k moci, bývalý poslanec za ČSSD Rafaj zcela jistě skončí. Je příliš spojen s Bohuslavem Sobotkou a jeho pravou rukou Radkem Pokorným, lídr ANO Rafaje opakovaně kritizoval.
Civilní rozvědka spadá pod ministerstvo vnitra, které poslední roky řídil sociální demokrat Milan Chovanec. Andrej Babiš rozvědku i Chovance opakovaně (a bez důkazů) obvinil, že se jej snaží zdiskreditovat. Mimo jiné rozvědce připsal nahrávky jeho soukromých rozhovorů, které se pak objevily na twitterovém účtu s názvem Julius Šuman. Šašek ovšem není jediný ohrožený. Jako první na ráně je náměstek služby Zdeněk Blahut, který fakticky řídí operace ÚZSI a jejž Babiš považuje za svého osobního nepřítele.
Nejvyšší státní zástupce stál za svými lidmi, když posvětili zásah policie na Úřadu vlády proti Janě Nagyové, dnešní manželce expremiéra Nečase. Stojí za nimi i nyní, když s jejich vědomím policisté obvinili právě Andreje Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu. I díky kritice policejní reorganizace byl zařazený mezi lidi, kteří jdou Babišovi na ruku. V praxi to tak ale nefungovalo, lídr ANO mu nikdy nevěřil. „Mám pocit, jako by panovala atmosféra, jestli toho už neděláme s korupcí moc a nezacházíme příliš daleko,“ vyslal Zeman na podzim jasný vzkaz v rozhovoru pro HN.
Je mezi muži v ohrožení i šéf ČEZ Daniel Beneš? Kdo další je na black listu Andreje Babiše? Čtěte v tištěném magazínu Neovlivní.cz.