Mynář k intervenci v miliardové zakázce: Prostě mě oslovili

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář nevidí nic špatného na tom, že lobboval u kyrgyzského prezidenta za soukromou společnost, která v pondělí získala v zemi miliardovou zakázku na výstavbu vodní elektrárny. V rozhovoru pro Neovlivní.cz Mynář striktně popřel, že by za svoji intervenci inkasoval jakékoli peníze. Proč tedy jeden z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana napsal dopis, v němž firmu doporučuje?

“Neměl jsem z toho ani korunu. Neexistuje žádná smlouva, která by byla s touto zakázkou či firmou spojena a zajišťovala mi nějaký příjem. Udělal jsem to stejně, jako jsem to za dobu působení na Hradě udělal asi dvacetkrát,” tvrdí Mynář v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Proč jste dopis určený kanceláři kyrgyzského prezidenta, v němž lobbujete za zájmy té firmy, vůbec sepsal?

Jak říkám, takových dopisů jsem napsal asi dvacet. Oslovili nás oni. Dostal jsem od nich dopis, jestli by se mohli účastnit nějaké zahraniční cesty s prezidentem. Já jsem jim odpověděl, že to organizuje hospodářská komora a odkázal jsem je na ně. Následně mě oslovili, jestli bychom jim nemohli pomoci s tou zakázkou v Kyrgyzstánu. A protože to je česká firma a náš zájem je podporovat české firmy, nechal jsem to prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Neo: Co jste si nechal prověřit?

Jestli se ta firma skutečně o tu zakázku uchází. Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli ta firma není v likvidaci nebo insolvenci. Odpověď byla, že to je seriozní firma a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis. A mrzí mne, že za tím teď někdo hledám něco jiného, že jsem to dělal pro peníze.

Neo: Jenže ono není úplně obvyklé, aby kancléř prezidenta sepisoval takové dopisy u firmy, která má základní jmění dvě stě tisíc, na trhu není známá a uchází se o dvanácti miliardovou zakázku.

Tady se nesmí zakládat firmy se základním jměním dvě stě tisíc?

Neo: Jistěže smí, ale kdyby můj podpis měl figurovat pod nějakým doporučením pro neznámé dvouset tisícového eseročko, u kterého nevím, z čeho bude tu gigantickou zakázku financovat, určitě bych zbystřila.

Tohle ale já přece nemůžu zkoumat. Udělal jsem, co jsem udělal. Udělal jsem to pro dobro české firmy a nic jsem z toho neměl. Budu si ale muset dávat zjevně větší pozor, když vidím, co se z toho dělá.

Neo: Takže pro přesnost: Vy jste v souvislosti s touto zakázkou a podporou pro tuto firmu neinkasoval žádné peníze, neexistuje žádná konzultantská smlouva, která by Vám zaručovala nějaký příjem?

Naprosto to vylučuji. A nespojujte mě s ničím takovým. Stejně jako vylučuji osobní kontakt s těmi lidmi. Já je osobně neznám, obrátili se na Hrad písemně.