Na nás nemáte! Případ ministryně jako důkaz bezzubého zákona

Bývalá lidovecká ministryně Hubáčková zatajila vlastnictví akcií, porušila tak zákon, ale trest jí navzdory pravidlům nečeká. Úřady to nechtějí řešit.

Případ bývalé lidovecké ministryně Anny Hubáčkové může posloužit jako důkaz, že si politici mohou dělat ze svých povinností trhací kalendář a nic se jim nestane.


Anna Hubáčkové v době, kdy byla ministryní životního prostředí Fialovy vlády, léto 2022. Foto: vlada.cz

Anna Hubáčková zatajila v majetkovém přiznání, že vlastní akcie hodonínských vodáren. Šlo o porušení zákona a ministryni hrozila pokuta. Kdyby ji ovšem někdo chtěl vyšetřovat. A to se nestalo.

Ministerstvo spravedlnosti původně uvedlo, že věc musí vyřešit hodonínský úřad. Jenže jeho právníci dospěli k opačnému verdiktu: ať to řeší ministerstvo, je to v jeho gesci.

“Ministerstvo spravedlnosti disponuje kontrolními pravomocemi nad učiněnými oznámeními. Tato kontrola je jednak formálního charakteru, kdy ministerstvo spravedlnosti kontroluje úplnost učiněných oznámení, a dále kontrola obsahová. V rámci obsahové kontroly má ministerstvo spravedlnosti právo (a zároveň také povinnost) porovnávat údaje obsažené v učiněných oznámeních s údaji obsaženými v informačních systémech veřejné správy,” uvedla na dotaz redakce mluvčí hodonínského úřadu Petra Kotásková.

Výklad ministerstva je ale jiný. “Městský úřad Hodonín je povinen konat z úřední povinnosti. Konání úřadu není vázáno na oznámení přestupku ze strany ministerstva spravedlnosti. Přestupek může v tomto ohledu oznámit kdokoli a podle mého názoru tím bylo už zveřejnění původního článku,” citovali jsme už v květnu mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepku.

Pro přesnost – právě ministerstvo jasně konstatovalo, že Hubáčková porušila zákon. Každopádně je ale nyní zjevné, že její přešlap nikdo řešit nechce.


ČTĚTE TAKÉ: Ministryně zatajila, že vlastní akcie vodáren


Sama Hubáčková v rozhovoru s redakcí přiznala, že akcie do majetkového přiznání neuvedla. Hubáčková se totiž hájí tím, že jí “bylo řečeno”, že když má akcií jen málo a jejich cena je malá, nic uvádět nemusí. “Takto mi to bylo řečeno. Proto jsem je do oznámení neuvedla. Akcie VaK se vůbec neprodávají, takže jsou neprodejné,” tvrdí Hubáčková.

Podle výkladu ministerstva to ale není rozhodující a politička akcie do přiznání uvést měla.

Příběh s akciemi je ale jen vedlejším motivem mnohem vážnější a pro političku nepříjemnější kauzy, kvůli níž se o ni zajímá policie. Anna Hubáčková se podle zjištění květnového vydání časopisu Neovlivní.cz ocitla ve střetu zájmů, když coby ministryně rozhodovala o kauze, v níž je VaK Hodonín jedním z klíčových hybatelů.

Kvůli nestandardním postupům ministerstva životního prostředí z éry Hubáčkové se případ dostal právě na stůl policie. Stalo se to v době, kdy Anna Hubáčková loni rezignovala na post ministryně.

Proč se policie zajímá o bývalou ministryni. Odhalení přinesl květnový časopis Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už Vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email