Nejenže nevěděl. Babiš ve třídě dětem i lhal

Kandidát na prezidenta tvrdil, že opravil Národní muzeum a Státní operu. Ve skutečnosti obě budovy rekonstruovali jeho premiérští předchůdci.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš má hned několik záznamů v Databázi lží, kdy lhal, i když k tomu vůbec nebyl důvod. I jeho nejnovější zápis je z této kategorie.


Národní divadlo, Národ sobě, Foto: trabantos / Shutterstock.com

Jde o jeho výroky během diskuse s dětmi ze základní školy, které byly zveřejněny koncem minulého týdne. Andrej Babiš nedokázal dětem odpovědět hned na několik dotazů, které patří do výbavy základního vzdělání (jako třeba, které planety tvoří sluneční soustavu). Ve chvíli, kdy tápal i v odpovědi na otázku, jaký nápis je v Národním divadle nad Hynaisovou oponou, snažil se vše přebít lží.

“Tak to teda nevím. Ale my jsme opravili Národní muzeum a Státní operu,“ přetáčel politik diskusi na své domnělé zásluhy.

Jenže Andrej Babiš Národní muzeum ani Státní operu neopravil.

O opravě Národního muzea politici rozhodli dávno před jeho vstupem do politiky. Konkrétně v roce 2006 to byla vláda Jiřího Paroubka. A v témže roce také poslanci i vládní kabinet souhlasili s tím, aby tehdejší Fond národního majetku uvolnil na rekonstrukci peníze. Výběrové řízení bylo vypsané dávno před tím, než Andrej Babiš vůbec vstoupil do politiky.

Důkazem je tento dobový článek z médií. Nebo zpráva ze specializovaného portálu archiweb, kde se uvádí, že samotnou soutěž muzeum připravovalo už před deseti lety.

“V srpnu 2012 začalo muzeum chystat výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce, přípravy tendru, do kterých se vložilo i ministerstvo kultury a následně vláda, trvaly tři čtvrtě roku. Teprve v květnu 2013 tak mohlo muzeum vypsat otevřené výběrové řízení na opravu…Rekonstrukce začala poté, co stavbaři 20. dubna 2014 budovu oficiálně převzali,” stojí ve zprávě.

Stejně tak o rekonstrukci Státní opery nerozhodoval vůbec Andrej Babiš. Byla zahájena ještě před tím, než se Babiš stal premiérem. Konkrétně v březnu 2017.

“Vedení Národního divadla dnes symbolicky zahájilo rekonstrukci Státní opery v Praze. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži o provedení zakázky zvítězila firma Hochtief,” stojí v oficiální zprávě opery.

V době zahájení rekonstrukce Státní opery byl Andrej Babiš jen ministrem financí. Ani ve financování opravy ale žádnou významnou roli nesehrál. Stát totiž podle výše uvedené tehdejší zprávy rekonstrukci financoval z programu Péče o národní kulturní poklad, který byl schválený rovněž už v roce 2006.


Databáze lží vychází pravidelně v časopise Neovlivní.cz, který můžete nyní věnovat jako dárek

Babiše navíc jen dva měsíce po zahájení rekonstrukce tehdejší premiér Sobotka z vlády vyhodil. Politik tak byl až do prosince roku 2017 řadovým poslancem.

Zprávy, v nichž by Andrej Babiš v těchto konkrétních opravách hrál nějakou roli, v mediálním archivu nejsou. Jsou tam naopak ty, v nichž je zachycen při slavnostním znovuotevření Národního muzea a Státní opery.

Na galavečer k ukončení rekonstrukce Národního muzea pozval politiky V4 a využil jej k politické prezentaci. “Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. „My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět,“ konstatoval Babiš,” citovala jej Česká televize. 

Svého přítele Viktora Orbána pak pozval i na otevření Státní opery v lednu 2020. “Takže Státní opera. Nádherná budova s úžasnou akustikou i výzdobou. Skvělá rekonstrukce. Otevíráme ji dneska, přesně 132 let od jejího prvního otevření,” napsal k tomu tehdy Babiš do svého pravidelného hlášení.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email