Nepřipraveni. Zářijový časopis Neovlivní.cz o skutečném stavu v zemi

Milí čtenáři,

málokdy se mi stává, že si přeji, aby článek, který chystám, vyzněl úplně jinak. Zpravidla nad tím takhle nepřemýšlím. Beru to tak, jak to je. Zkrátka popisuji, co se kolem nás odehrává.

Když jsme se v létě rozhodli podívat se na to, jak se vláda a státní aparát poučily z jarní koronavirové krize a nakolik jsme připraveni na případnou podzimní druhou vlnu, ve skrytu duše jsem doufala, že tentokrát to bude veselejší čtení. Bohužel. Čas, který si vláda koupila tím, že v březnu uzavřela celou zemi a ochromila ekonomiku, jednoduše promrhala. Ve všech klíčových oblastech si lidé musí pomoci sami. A z mojí sondy vyplývá, že po zkušenostech z jara už je ani nenapadlo spoléhat na stát.

Pátrala jsem také po detailech miliardové pomoci, kterou máme z veřejných peněz poslat my všichni do vybraných médií. Mediální domy objektivně odnesly jarní krizi velmi výrazně. A politiky napadlo, že by pro ně mohlo být užitečné jim pomoci. Mít novináře na své straně nikdy nezaškodí, zvlášť před volbami. Přináším jména postav, které sehrály hlavní roli. A také odpověď na otázku, proč to zatím nevyšlo.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze »

Pro samé zákazy, nařízení a roušky se tak trochu pozapomnělo na kauzy pana premiéra. Zjistila jsem, že významný posun nastal v případu podezření z daňových úniků spojených s inzercí na Čapím hnízdě. A také se ukázalo, kdo teď drží premiéra v šachu. Jedna z jeho nejbližších spolupracovnic může případ poslat k soudu. Případ prověří její loajalitu. Patří státu a občanům? Nebo osobě premiéra?

Během léta nás zaujal „nahnědlý“ příspěvek lídra Trikolóry Václava Klause mladšího. Jen potvrzuje, že strana směřuje ke krajní pravici. A je dobré vědět, že její sympatizanti řídí školu pro policisty. Podrobnosti připravil Michal Barák.

Radovan Vávra se tentokrát podíval na to, jak drahý je „zelený život“. Propočítal, kolik dneska platíme za ekonomiku špinavou, fosilní, bez budoucnosti.

Mediální poradce Karel Křivan se zamyslel nad reklamou Audi. Automobilka se omlouvala za to, že v ní použila malou dívku s banánem. Píše to přesně: „Bojím se myšlení lidí, kteří za fotkou holky s banánem nevidí dítě a ovoce.“

Konec léta byl ve znamení startujících volebních kampaní. Co nám zase slibují? A hodlají své sliby plnit? Pavel Vrabec se zavrtal do slibů pravděpodobného vítěze, hnutí ANO, a hledal odpověď na otázku, jestli už je tedy líp, jak nám Andrej Babiš slibuje od roku 2011.

A ještě jedna letní zpráva stojí za zmínku. Skupina Penta nechává předělat svůj unikátní developerský projekt z dílny legendární architektky Zahy Hadid; podle oficiální verze kvůli protestům lidí. Je to skutečně tak, že ještě nejsme na odvážné stavby zralí? Otázka pro architekta a bývalého primátora Prahy Jana Kasla.

Profilový rozhovor patří Lukáši Pollertovi. Někdejší špičkový sportovec, lékař z JIP, své názory říkal vždycky bez servítků. A nebral si je ani tentokrát. Třeba když popisuje své rozpaky nad tím, že lidé tleskali lékařům, nikoli prodavačkám. Nebo za jak absurdní považuje plošný příkaz nosit roušky. „Já nebudu nosit roušku do konce svého života proto, že bych potenciálně mohl druhého nakazit. Až budu nemocný, zůstanu doma. Na tom nevidím nic složitého,“ říká třeba. Jeho argumenty najdete v rozhovoru s Vedranem Kovačevićem.

Pevné zdraví přeji!

Vaše Sabina Slonková

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email