Neschválený lobbing u Zemana. Přešlapy v mocném úřadu vláda dlouho přehlížela

Vláda na svém posledním zasedání před prázdninami překvapivě vyměnila vedení mocného Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Do čela postavila Stanislava Trávníčka, skončil dosavadní šéf rady Jan Pokorný a dva radní Vlk a Outrata.  Ministr průmyslu Karel Havlíček prohlásil, že podle zjištění bezpečnostních složek všichni tři systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Na Neovlivní.cz jsme už loni popsali případ, kdy radní Vlk mimo své kompetnnce lobboval u prezidenta Miloše Zemana v trestní kauzy bývalé šéfky úřadu ALeny Vitáskové. Vláda i přes další přešlapy lidí z ERÚ zasáhla až nyní. S ohledem na vývoj loňský text odemykáme.

11.6. 2018 – Energetický regulační úřadu musí být ze zákona nezávislý na prezidentovi, poslancích i vládě.  Přesto na konci minulého roku radní ERÚ lobboval jménem úřadu bez souhlasu ostatních u prezidenta Miloše Zemana v otevřené trestní kauze bývalé šéfky úřadu Aleny Vitáskové. Šlo o protiprávní licence na fotovoltaickou elektrárnu Zdeněk-Sun s.r.o. rodiny podnikatele Zemka.

Vladimír Vlk, člen Rady ERÚ, která nahradila v řízení úřadu Alenu Vitáskovou, zaslal bez souhlasu ostatních členů rady oficiální dopis úřadu přímo prezidentovi Zemanovi. Dopis z loňského listopadu nyní získala redakce Neovlivní.cz k dispozici.

V dopise se Vlk na prezidenta Zemana obrátil ještě v době, kdy byla Vitásková nepravomocně odsouzená. Teprve na začátku letošního roku soud Alenu Vitáskovou v kauze udělení licencí pro solární elektrárny osvobodil. Verdikt ale není konečný, protože proti němu podal Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání.

Radní Vlk v dopise píše, že se kauzami z titulu funkce radního úřadu zabýval. Je přesvědčený, že všichni úředníci postupovali v souladu s právními předpisy. Mimo to v něm Vlk zlehčil význam revizních zpráv pro udělování licencí fotovoltaických elektráren. „Úředník ERÚ bere předloženou revizní zprávu na vědomí a není v jeho kompetenci posoudit, zdali odpovídá základním podmínkám bezpečného provozu. Revizní zpráva není rozhodná pro udělení licence,” stojí v dopise.

Na konci dopisu pak Vlk apeloval na prezidenta, aby „zvážil celou kauzu udělování licencí FVE v období do konce roku 2010.” Dopis uzavřel s tím, že nesouhlasí s odsouzením Vitáskové a prezidentovi nabízí osobní setkání, aby mu poskytl bližší informace.

Podle energetického zákona musí být úřad při své činnosti absolutně nezávislý. § 17 zákona uvádí následující: „Při výkonu působnosti postupuje Energetický regulační úřad nezávisle a řídí se pouze zákony a ostatními právními předpisy. Energetický regulační úřad nesmí při výkonu své působnosti přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta republiky, Parlamentu České republiky, vlády ani od jakéhokoliv jiného orgánu výkonné moci nebo fyzické nebo právnické osoby. Energetický regulační úřad postupuje tak, aby byla zajištěna transparentnost a předvídatelnost výkonu jeho pravomocí.”

Vlkův dopis prezidentovi republiky, který má pravomoc udělovat abolici v trestních kauzách, proto vyvolává otazníky o skutečné nezávislosti úřadu. Redakce Neovlivni.cz oslovila radu ERÚ včetně radního Vlka. Předseda rady, Vladimír Outrata dává od Vlkovy aktivity ruce pryč: „Jelikož se jedná o dopis pana radního Vlka, prosím abyste jej kontaktoval přímo.”

I další zdroje z úřadu potvrdily, že Vlk jednal bez souhlasu rady. Dopis podle nich předem ostatním neposkytl a jeho obsah neprobral.

Vlkův dopis bez souhlasu rady by mohl být v souvislosti s požadavkem nezávislost úřadu vážný problém. Rada totiž podle zákona rozhoduje hlasováním, a proto by měla takto závažné lobbování u prezidenta, na kterém má být úřad podle zákona nezávislý, odsouhlasit.

I samotný obsah dopisu, kterým Vlk argumentuje prezidentovi Zemanovi obhajobu Vitáskové, je sporný. Revizní zprávy jsou podle odborníků nutným dokladem k prokázání technických předpokladů pro vydání licence ve smyslu energetického zákona a tzv. licenční vyhlášky.

Sám Vlk na dotazy Neovlivní.cz reagoval slovy: “Nechci s nikým bojovat a potřebuji klid na práci v oblasti regulace energie a novelizace licenční vyhlášky.”

Pro kontext je dobré připomenout ještě jednu věc: adresát dopisu – prezident Miloš Zeman – se netají dlouhodobými sympatiemi k bývalé předsedkyni ERU Vitáskové.  Při lednové prezidentské debatě v České televizi prezident uvedl, že není vyloučeno, že její stíhání mohli iniciovat solární baroni. Vitásková byla jedním se Zemanových hostů na jeho lednové prezidentské inauguraci. Mimo to Zeman v dubnovém rozhovoru pro Frekvenci 1 uvedl, že jí letos v říjnu udělí státní vyznamenání.

V září minulého roku pak prezident Vitáskovou přijal na Pražském hradě, aby ji podpořil v době, kdy se blížilo finální rozhodnutí soudu o její vině.

Krátce potom, v listopadu minulého roku, dostala Vitásková výše popisovanou podporu ze strany radního Vlka.

Neschválený lobbing přitom není Vlkovou první kauzou. Podle zjištění týdeníku Euro z února tohoto roku Vladimír Vlk v minulosti čelil exekuci kvůli nesplacenému dluhu z podnikání. A nejen to. Okresní soud v Litoměřicích jej v říjnu 2014 kvůli poškozování věřitele odsoudil k odnětí svobody na deset měsíců s roční podmínkou. Na dotaz, jestli může člověk s podobnými prohřešky vykonávat vysokou funkci ve veřejné správě odpověděl týdeníku Euro mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Kryštof Čeřovský následovně : „Informace, které uvádíte, nebyly vládě při rozhodování o jmenování členů Rady známy. Jedná se o závažné obvinění, které ministerstvo prověřuje”.