Nové číslo časopisu Neovlivní.cz: Média pod palbou

Milí čtenáři,

vražda slovenského žurnalisty Jána Kuciaka a jeho partnerky přiměla mnohé novináře k tomu, aby se zamysleli nad svojí prací. Má vůbec smysl? Stojí těch pár reportáží, které málokdy něco změní, ale mocné naštvou, za to riziko?

Nemůžu mluvit za kolegy, jen za sebe. Ptala jsem se na to sebe sama už mockrát a vždycky jsem dospěla ke stejné odpovědi. Je to právě pud sebezáchovy, který mi nikdy nedovolil přestat. Když necháme ty, kteří to s námi nemyslí dobře, aby nás ovládli, když dopustíme, aby nás ochromil strach, už nebudeme žít svůj život. A to zkrátka nechci.

Příběhu Jána Kuciaka jsme se věnovali i v březnovém magazínu Neovlivní.cz. Mimo jiné se na něm ukázalo, že slovenská i česká média čelí stejnému tlaku mocných: ti se snaží z novinářů udělat plošně ničemy, lháře a znevěrohodnit všechno, co dělají. Těžko říct, jestli chápou, že tím v podstatě malují novinářům terče na čelo. Na soukromá média si v Česku zatím netroufají, jako svůj cíl si tak aktuálně vybrali veřejnoprávní rozhlas a televizi. Na ty mají skrze politiky dostatečné páky. Podívali jsme se proto za kulisy České televize a Českého rozhlasu.

Magazín Neovlivní.cz si můžete objednat až domů docela jednoduše, podívejte se na tento odkaz ». Předplatné můžete věnovat také jako dárek.

Na podzim nás čekají komunální volby; zaměřili jsme se proto na vlajkovou loď hnutí ANO – Prahu. Právě tam chtělo uskupení Andreje Babiše demonstrovat, jak dokáže všechno změnit, jen stačí, když přestanou města řídit nemehla. Jak se jim to ve skutečnosti povedlo, mapuje důkladný text o čtyřleté vládě odborníků v hlavním městě.

Kabinet v demisi mezitím pokračuje v personálních změnách na úřadech. Největší průvan spustil pod taktovkou premiéra ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mluví o čištění od kmotrů, ale co bylo reálným spouštěčem změn?

Taky si občas při výrocích právníků v řadách politiků říkáte, jestli to myslí vážně? Od právníků člověk tak nějak podvědomě čeká logický úsudek a úctu k právu. Jenže pak slyšíte třeba právníka a současně šéfa sněmovny Radka Vondráčka, že by se premiérovi mělo měřit jinak než ostatním. Pro dobro naší země. Co se to právníkům v politice děje, se pokusila rozklíčovat také právnička-politička Hana Marvanová.

Zatímco v Česku už je problém i zalátat díry na silnicích po zimě, natož aby se stavěly nové úseky (čemuž se podrobně věnujeme v dalším z článků tohoto čísla), svět s úžasem sledoval technologickou pohádku z dílny SpaceX miliardáře Elona Muska. Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, se rozpovídal o tom, jestli jsme svědky zlomu v dobývání vesmíru. Blíží se Muskovo vysněné kolonizování Marsu?

Ať vás provází síla

Sabina Slonková