Nové číslo magazínu Neovlivní.cz: Pandoptikum na Hradě

Milí čtenáři,

stalo se už takovou tradicí, že na Pražském hradě pořád něco hledají. Mluvčí Jiří Ovčáček hledá vpravo dole Peroutkův článek. Kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý dalšího prezidentova poradce Jie Ťien-minga. Nikdo z nich zatím nic nenašel. Mynář s Nejedlým možná proto, že prezidentova poradce pana Jie drží čínské úřady už od února pod zámkem. Jeho zatčení nabídlo zcela jiný obrázek, než jaký se majitel CEFC reprezentované v Praze Jaroslavem Tvrdíkem snažil roky prezentovat. Zákulisí příběhu, který dostal českého prezidenta do vysoce delikátní situace a dost možná je poslední štací exministra Tvrdíka, odkrýváme v Čínských bajkách.

Mezitím ve Strakově akademii vládne v demisi už přes čtvrt roku Andrej Babiš. To, že nemá důvěru Sněmovny, ho nijak netrápí. Kromě personálních čistek nebo zakleknutí na GIBS se věnuje hlavně spanilým jízdám po republice. A cestou slibuje: nemocnice, obchvaty, levné jízdné, ale třeba také opravu skokanských můstků. Proč to dělá? Kde na to chce vzít? Jezdí do krajů proto, že jsou tam na něj hodní? Nebo se chystá na předčasné volby? Odpověď hledáme v materiálu s názvem Jeden Babiš dává všem.

Čtyři měsíce po pádu Trojské lávky, během něhož jen zázrakem nezemřeli čtyři lidé, jsme zjistili, že pádu mostu šlo předejít. Pátrali jsme po tom, kdo konkrétně selhal a kdo co zanedbal. A odhalili jsme také, jaké pochybnosti provázejí posudky, které most označily za bezpečný.

Před časem byla v Praze na skok Michaela Bakala, žena miliardáře, kterého prezident a další politici označují veřejně za podvodníka a volají po tom, aby byl obviněný. Rozdala pár rozhovorů a nás napadlo, jak vlastně žijí lidé, kteří byli stejně jako Bakalovi zvyklí na přízeň společenských i politických elit a teď se z nich stali “veřejní zločinci”.

Tradiční úvaha tentokrát vypadá trochu jinak. Je z dílny Miro Žbirky. A je to text s názvem To čo vravíš. Je to poprvé, co legenda české a slovenské popmusic sepsala protestsong. Přiměla jej k tomu politická krize na Slovensku a zčásti i události v České republice.

Profilový rozhovor představuje jednoho z našich nejúspěšnějních paralympioniků Jana Povýšila. Špičkový  plavec si servítky nebere – ať mluví  o věcech intimních, nebo veřejných.Na součástky třeba rozebral fungování paralympijského výboru a všechna možná klišé, která se o sportech lidí s handicapem tradují.

Tak ať se vám vyhýbají klišé, milí čtenáři!

Sabina Slonková

Magazín Neovlivní.cz si můžete objednat až domů docela jednoduše, podívejte se na tento odkaz ». Předplatné můžete věnovat také jako dárek.