© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Lidem v bezpečnostní komunitě dochází trpělivost s postojem politiků k rizikům spojeným s čínskou společností Huawei. V zákulisí se proto podle zjištění Neovlivní.cz snaží přesvědčit ministry, aby zabránili firmě v účasti na vybraných veřejných zakázkách. Minimálně v těch úřadech a podnicích, které jsou pro fungování státu strategické.
Je to jen pár týdnů, kdy australská vláda kvůli obavám o bezpečnost zakázala čínské společnosti Huawei dodávat technologie pro stavbu sítí páté generace. Austrálie v tom není sama. Huawei má stopku pro dodávky do federálních úřadů ve Spojených státech a dlouhodobě řeší potíže i ve Velké Británii.
V Česku tomu je naopak. S firmou Huawei spolupracují všichni tři mobilní operátoři. Společnost dodala své telefony na Pražský hrad, a když prezident Miloš Zeman loni navštívil Čínu, jedna ze schůzek byla právě s ředitelem společnosti Huawei. Aktuálně se pak firma prostřednictvím partnerů snaží získat obří zakázku na datové centrum strategické společnosti ČEZ.
Čeští experti na kyberbezpečnost a tajné služby ale varují: Huawei podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce.
Zatím tato slova vycházejí v Praze naprázdno. Jak jsme popsali v jednom z loňských magazínů (zde »»), Huawei totiž v Česku válcuje konkurenci podstřelenou cenou. Tak se dostal například ke všem třem operátorům. Mobilní sítě jsou tak kompletně obhospodařovány zařízeními značky Huawei.
Současnou otevřenou náruč úřadů se snaží část lidí z bezpečnostní komunity změnit.
Co přesně se v zákulisí kolem firmy Huawei odehrává? Co tuzemský byznys firmy ohrožuje? A jak na pochybnosti reagují samotní manažeři společnosti Huawei? Detaily přinášíme v aktuálním čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, cesta k předplatnému vede tudy: