Obchod s Agrofertem nevyšel. Pekaři mu ale musí zaplatit 140 milionů

Původně zamýšlené převzetí pekárenské skupiny United Bakeries společností Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše skončilo u soudu. Pekaři mají zaplatit Agrofertu i s úroky bezmála 140 milionů. Majitelé pekáren se bránili, že fúzi zmařil sám Babiš a způsobil jim tak stamilionové škody. Miliony ze zálohy na obchod si pak ponechali na zaplacení vyčíslených škod. Soud ale na jejich argumentaci nepřistoupil a nyní definitivně vyhrál Andrej Babiš.

Na rozsudek Vrchního soudu v Praze upozornil deník Aktuálně.cz. “Soud potvrdil, že United Bakeries musí vrátit firmě Agrofert stomilionovou zálohu na chystaný, ale nedokončený nákup. Tu firma odmítala vrátit proto, že fúzi údajně zmařil sám Babiš a způsobil tím stamilionové škody. Zálohu si započítala právě na jejich úhradu,” napsal web.

Spor má počátek v roce 2010, kdy se Babiš pokusil ovládnout dvojku domácího pekárenského trhu United Bakeries bratrů Paříkových, kterou tehdy vlastnili prostřednictvím European United Bakeries. Babiš ji chtěl spojit se svým řetězcem pekáren Penam, který byl jedničkou na trhu. Babiš zaplatil i zálohu 100 milionů korun, jenže z obchodu nakonec sešlo.

Námluvy sice formálně ukončili bratři Paříkové, jak ale sami tvrdí, bylo to pod tlakem. A tím, kdo transakci fakticky zhatil, byl podle nich Andrej Babiš. Celá transakce se totiž zadrhla u slovenského antimonopolního úřadu, kterému se nelíbilo, že by spojená firma získala dominantní postavení na trhu. A rozhodnutí o schválení fúze podle Paříkových na úřadu oddaloval právě Babiš.

“Jestli to můžu vyjádřit docela jednoduše, tak si nás kompletně namazal na chleba,” popsal před dvěma lety v rozhovoru pro HN Marko Pařík. “Totálně jsme otevřeli karty, protože jsme si opravdu mysleli, že ten cíl je přijít k jedné smlouvě, která se podepíše a bude nenávratná. A v momentě, kdy se podepsala v 11 hodin 29. září 2011, jsme si byli jistí, že to dopadne. Vše bylo zařízené tak, aby Agrofert dostal veškeré požadované informace a měl možnost je zpracovávat. Nás třeba už nikdo obchodně neoslovoval, naši někdejší partneři chodili do Agrofertu nebo do Penamu.”

Soud ale rozhodl, že podle podepsaných smluv bratři Paříkové neměli na ponechání si zálohy nárok. Klíčové podle soudu bylo, že od transakce odstoupili právě oni.

“Takové smlouvy vznikají dlouhým procesem, nejsou jednoduché, účastníci vědí co vyjednali a podepsali a nelze říkat: oni to vlastně mysleli jinak. To můžu vzít u nějakých nekvalifikovaných obchodníků, kteří se sejdou v kavárně a narychlo sepíšou nějakou smlouvu. V tomto případě je ale třeba dát jednoznačně přednost tomu, co se objevilo v písemném znění,” citoval deník Aktuálně soudce Zdeňka Kovaříka.

Deník připomíná, že poté, co v roce 2013 spojení Penamu a United Bakeries definitivně padlo, si Agrofert některé pekárny na Slovensku od bratrů Paříků stejně koupil. Ne ovšem přímo, ale přes prostředníka.