Past na Šumana. Šlachta vyšetřuje nepřítele premiéra

Celní správa pod vedením Roberta Šlachty už dva měsíce v utajení vyšetřuje případ, který může pořádně zatopit Zdeňkovi Blahutovi. Klíčovému spojenci exministra vnitra Milana Chovance. A také osobnímu Babišovu nepříteli, kterého premiér podezřívá, že stál za twitterovým účtem Julius Šuman.

Krádež za 200 milionů ve státní firmě. Žádost o dvacetimilionovou odměnu. Informace o smrti klíčového svědka. Vyšetřování celní správy a angažmá bývalých policistů a špionů. V takových kulisách se odehrává příběh, který momentálně zaměstnává tuzemskou bezpečnostní komunitu.

Nejdřív fakta: v prosinci loňského roku nakráčeli k Janu Duspěvovi, generálnímu řediteli státní společnosti Čepro, která pro stát mimo jiné schraňuje rezervy pohonných hmot, tři muži. Bývalý elitní policista Luděk Žákovec, podnikatel Petr H. a dlouhodobě jeden z nejmocnějších lidí ve zpravodajské komunitě Zdeněk Blahut, někdejší náměstek civilní rozvědky.

Přišli mu říct, že vědí o plánované krádeži nafty ze systémů Čepra za 200 milionů korun. A nabídli, že detaily o chystané akci přinesou. Ovšem s tím, že to bude stát 20 milionů.

Toto je popis schůzky, na kterém se všichni její aktéři oslovení redakcí Neovlivní.cz shodnou.

Následně proběhly na toto téma další dvě schůzky. Do případu se vložila speciální jednotka celníků pod vedením bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a začala jej oficiálně vyšetřovat. Jenže klíčová postava příběhu – podnikatel Petr H. – beze stopy zmizela.

Byl to přitom právě on, kdo podle Zdeňka Blahuta celý příběh rozpoutal a přinesl informaci o chystané krádeži nafty v Čepru. Zkraje roku se ale v jeho okolí rozšířila zpráva, že zemřel.

Byl to také Petr H., kdo svým postupem vyvolal vyšetřování celníků pod vedením Roberta Šlachty. Šlachtův tým přitom – jako jednu z vyšetřovacích verzí – prověřuje podle zjištění Neovlivní.cz i možnost, že žádná krádež nafty se ve skutečnosti nechystala a trojice se jen pokusila ze státní firmy vytáhnout peníze.

„Můžu k tomu říct jen to, že případ prošetřujeme,“ říká bez bližších informací Robert Šlachta.

Proč může jít o past, jak se dostat na kobylku jednomu z úhlavních Babišových nepřátel? Proč případ vyšetřuje právě Šlachta? Detaily přinášíme v březnovém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k němu vede tudy: