Pět osobností, pět předpovědí: Co nás čeká v roce 2016

Česká politická scéna bude nadále pod taktovkou hlasitého prezidenta Zemana a rozpínavého ministra financí Babiše. Fakticky se vyřeší/schválí/přijme jen málo: Před klíčovými podzimními volbami v krajích nebudou mít politici mnoho chuti k radikálním krokům. Mezinárodní scénu – vzhledem k prezidentským volbám v USA (vyhraje je Hillary Clinton) a uprchlické krizi v EU – bude určovat Vladimir Putin…
Zhruba tak vypadá obrys začínajícího roku 2016 podle pětice osobností, které se zapojily do ankety Neovlivní.cz.

Odpovědi na otázku, jaký rok máme před sebou, hledal předseda Nejvyššího správního soudu a nejvlivnější člověk tuzemské justice Josef Baxa. Byznysmen Petr Kolář, někdejší český velvyslanec v Rusku a muž, který strávil na vrcholných postech v diplomacii dvacet let. Právník, lobbista, šéf České unie sportu a nejvlivnější osobnost českého sportu Miroslav Jansta. Filantrop a majitel firmy Isolit-Bravo Kvido Štěpánek. A klíčový muž tuzemského politického zákulisí, právník a přítel premiéra Radek Pokorný.

Kdo bude klíčovým hráčem ve světě v roce 2016

josefbaxa1 Josef Baxa:
Stále jistě německá kancléřka a americký prezident. A prezident ruský. Nevidím momentálně jejich ekvivalenty.
Miroslav Jansta Miroslav Jansta:
Doufám, že nikdo. Jakmile si poslední léta kdokoliv začal hrát na “klíčového hráče”, nevedlo to k ničemu dobrému. Doba planetárních hegemonů je pryč. A buď se současné mocnosti dohodnou, nebo nás čeká cesta do pekel. Klíčovými budou ti, kteří se dokáží dohodnout.
Petr Kolář Petr Kolář:
Kromě Angely Merkel a Vladimíra Putina to bude Barak Obama, který využije své období “kulhavé kachny” k důraznějšímu uplatnění role USA ve světě. A alespoň v prvních měsících roku 2016 to bude také kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Díky jeho volební kampani se Amerika probere z letargie a všichni slušní Američané, lhostejno zda demokraté či republikáni, se spojí proti němu. Rčení, že co nás nezabije, to nás posílí, platí v případě USA dvojnásob.
Advokát Radek Pokorný. Foto: Repro ČT Radek Pokorný:
USA, jako vždy. Je to jediná supervelmoc. A EU, protože je to uskupení, které je strašně moc podceňováno.
Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek Kvido Štěpánek:
Vzhledem k totální slabosti amerického prezidenta Barracka Obamy a nejednotné Evropě to zřejmě – bohužel – bude ruský prezident Vladimír Putin.

 

‘Čí’ bude rok 2016 v České republice?

josefbaxa1 Josef Baxa:
Na podzim budou krajské a senátní volby, v roce 2017 sněmovní a zkraje roku 2018 prezidentské. Obávám se, že do politických kotlů se už zatápí a mocně se bude v následujícím období přikládat.
Miroslav Jansta Miroslav Jansta:
Ničí. Příští rok budou krajské volby. A tak se nikdo nebude chtít k domácím tématům vyhraňovat jednoznačně, nikdo se nedokáže postavit k nějaké věci čelem. A ve vztahu k zahraniční politice bude naše reprezentace dál lavírovat mezi přáním, názory a zájmy mlčící většiny a unionistickými nesmysly.
Petr Kolář Petr Kolář:
Obávám se, že prezident Zeman ještě zdaleka nevyčerpal svou invenci a kreativitu. Povzbuzován konvičkovci, okamurovci, sládkovci, putinovci a všelijakými alarmisty bude dál strašit a mást lidi, manipulovat veřejným míněním a nahrávat kremelské propagandě. Je teprve v půlce svého mandátu, baví ho to a chce si to ještě pěkně užít. Čeká nás další rok Miloše Zemana.
Advokát Radek Pokorný. Foto: Repro ČT Radek Pokorný:
Ničí. Není důvod, aby někdo nějak zvláštně dominoval. Jak v podnikání, tak v politice.
Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek Kvido Štěpánek:
Očekávám propad popularity Miloše Zemana, který v opojení vlastní slávou udělá několik kardinálních hloupostí. Nastane příležitost a rok Andreje Babiše.

 

Pokud byste si měl tipnout tři věci, které nás potkají v roce 2016, jaké to budou?

josefbaxa1 Josef Baxa:
Doufám, že přece jen všichni, kteří nesou odpovědnost za stav země, si ji budou každodenně připomínat a uvědomovat a přes různá očekávaná i neočekávaná zemětřesení povedou republiku ke zvýšení nejen ekonomické prosperity, ale zejména mravnímu a duchovnímu povznesení. Platí to i pro justici. Přál bych si, aby naše země byla prostorem, kde vládne právo a žijí slušní lidé. A aby se to stalo ve světě “pojmem”. Ale samo se to nestane.
Miroslav Jansta Miroslav Jansta:
Až spojenci-nespojenci vyhážou všechny bomby ze skladů a dojdou jim patrony, očekávám dohodu o Sýrii. Za druhé se budou hledat ony desetitisíce migrantů, kteří beze stopy zmizeli neznámo kam v Schengenském prostoru a budeme si klást otázku, proč nenastupují na ony statisíce slibovaných volných míst na trhu práce. Za třetí, lidem stále nedojde trpělivost s politiky, kterým jsou předvolební sliby jen součástí předvolební show. A jako přívažek každý rok tipuji, že ať předpovídá kdokoliv cokoliv, dopadne to stejně vždycky jinak. Přiletí odněkud pověstná “černá labuť” … a všichni se diví, že jsme zase nebyli připraveni.
Petr Kolář Petr Kolář:
Islámský stát bude vojensky téměř poražen, nikoli však ideologicky. Šílená ideologie militantního islamismu nás bude dál sužovat a nutit učit se žít svobodně v permanentním ohrožení. To není lehké, ale jde to. Izraelci to dokáží. Hilary Clinton díky Donaldu Trumpovi vyhraje v listopadu prezidentské volby. David Cameron vyhlásí referendum o setrvání Spojeného království v EU a Britové se těsně přikloní k setrvání v Evropské unii.
Advokát Radek Pokorný. Foto: Repro ČT Radek Pokorný:
30. 6. budeme podávat daňová přiznání, někdy na podzim budou krajské volby a pokud neumřeme, tak v prosinci pošlete podobnou anketu.
Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek Kvido Štěpánek:
Zůstávám optimistou, a proto to budou dvě události radostné, jedna méně, a to:
• Evropa se vzepne k historickému heroickému úsilí proti svému rozpadu. Bude to Hop anebo Trop.
• Poslední zbytky zdravého rozumu začnou silně brojit proti kvantitativnímu uvolňování (=tisknutí nekrytých peněz), bankéři přenechají deriváty lihovarníkům a nebudou se jim plést do řemesla a začne se omezovat největší evropské zlo = dotace.
• Začne konfrontace s Čínou, v příštím roce ještě studená.