Nevztahuje se na Ondráčkova slova imunita? Poslanci váhají

Sněmovna bude řešit jeden z nejzapeklitějších případů, kdy policie žádá o vydání poslance k trestnímu stíhání. Jde o komunistu Zdeňka Ondráčka, kterého chce policie obvinit za jeho výroky na adresu textaře Michala Horáčka. I Ondráčkovi odpůrci ale váhají, jestli právě tohle není případ, na který se má vztahovat poslanecká imunita.

Ondráčkovi hrozí stíhání za tyto věty, které pronesl loni v prosinci na adresu prezidentského kandidáta Michala Horáčka: “Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji.”

Horáček na něj podal trestní oznámení a policii mimo jiné předložil negativní lustrační osvědčení. Policie sice původně případ odložila, na zásah státního zástupce jej ale znovu otevřela a v úterý odpoledne do Sněmovny doručila žádost, aby Ondráčka zbavila imunity. Chce jej za jeho slova o Horáčkovi trestně stíhat pro pomluvu.

To, že jde v policejní žádosti právě o Ondráčkova slova na adresu Horáčka, redakci Neovlivní.cz potvrdily hned tři zdroje ze Sněmovny.

Ačkoli bývalý člen předlistopadového pohotovostního pluku Zdeněk Ondráček není mezi demokratickými poslanci právě nejoblíbenější (tvrdě například narazil se svou snahou stát se šéfem komise pro kontrolu GIBS), v rozhovorech pro Neovlivní.cz řada z nich dala najevo, že Ondráčkovo vydání nemusí být jisté.

“Bavíme se o slovech, která vyřknul v roli poslance. Osobně si myslím, že právě na takové věci se indemita vztahovat má,” uvedl jeden z opozičních poslanců. A podobně reagovali v rozhovorech pro Neovlivní.cz i další.

Sám Ondráček se k žádosti policie zatím nevyjádřil s tím, že si počká na případný soud.

Pokud by jej poslanci nakonec ke stíhání za pomluvu nevydali, nebyl by první. Už v minulosti Sněmovna nevydala poslance, který měl být stíhaný za své výroky. Šlo o Čestmíra Hofhanzla z kdysi vládní ODA, kterého imunita ochránila v roce 1993.