Policie obvinila někdejší šedou eminenci politiky z podvodu

Policie si po letech došlápla na kdysi mocného zákulisního hráče a někdejšího poslance Pavla Severu. Ten prošel lidovou stranou, aby nakonec spoluzakládal TOP 09. Nyní je obviněný z podvodu.

Třiapadesátiletý Pavel Severa býval náměstkem na obraně, šestnáct let seděl ve Sněmovně coby poslanec. Naposledy působil jako generální sekretář TOP 09, ta se jej ale zbavila kvůli podezření z podvodu se směnkami. Po celou dobu v politice si udržoval vliv zejména přes partajnické financování.

A právě kvůli zmiňovaným směnkám nyní policie Pavla Severu obvinila, jak uvedla Česká televize v pořadu Reportéři. “Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,” citovala televize mluvčího  krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavla Bužgu. Severovi tak hrozí pět až deset let vězení.

Televize uvedla, že v příběhu jde o čtyři směnky, jejichž proplacení se Severa domáhá. Tvrdí, že půjčil přes deset milionů movitému a dnes již zesnulému podnikateli Zdeňku Švarcovi. Jenže o relevanci směnek nesvědčí podle policie žádný důkaz.  A nedokázal jej přinést ani sám Severa, jak policie píše v usnesení o jeho obvinění.  “Ve verzi prezentované Pavlem Severou existuje celá řada nejasností, rozporů a dále řada přímých důkazů i řada nepřímých důkazů svědčících, že se Pavel Severa dopustil podvodného jednání v souvislosti s opatřením a uplatněním sporných směnek,” uvádí podle ČT policejní usnesení.

Severa se k nejnovějšímu vývoji odmítl vyjádřit. Již dříve ale veškerá podezření popřel.

Nejde přitom o první Severův problém s penězi. Před třiadvaceti lety byl jednou z hlavních postav aféry se státní protidrogovou kampaní, kterou coby politik vedl.

Kampaň nakonec skončila šestimilionovým dluhem a Severa čelil podezření, že sponzoři dali na kampaň mnohem víc peněz, než se nakonec v tomto státním projektu objevilo. Jinak řečeno: několik milionů korun buď zůstalo v agentuře Kentaura, která kampaň realizovala. Nebo byla její práce o hodně dražší, než bylo běžné u konkurence.

“Přiznávám, že kampaň zcela detailně připravena nebyla, ale měli jsme na to tři měsíce. Podruhé už bych to udělal tak, že bych nechal veškerou odpovědnost na sobě. O všem bych rozhodoval já, a buď by možný průšvih byl můj, nebo by nebyl vůbec,” hájil se tehdy Severa.

Případ měl ovšem i politické souvislosti, protože agentura Kentaura ve stejné době dělala předvolební kampaň tehdy vládní KDU-ČSL, v níž se Severa tehdy staral o financování. Existovalo tak podezření, že si lidovci přes Kentauru přihráli peníze do své kampaně. Mimochodem: firma Kentaura tehdy patřila Josefu Jindrovi, někdejšímu manažerovi lyžařky Kateřiny Neumannové a příteli Pavla Severy.

Případ Kentaury a protidrogové kampaně nakonec skončil ve ztracenu. Narozdíl od aktuálnějšího příběhu se směnkami.