Policie prověřuje smrt Miloslava Ransdorfa, požádala o to vdova

Na náklady KSČM proběhl v pátek ve strašnickém krematoriu v Praze pohřeb zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa. Vdova po politikovi, který zemřel náhle ve věku 62 let, ve svém smutečním projevu znovu požádala o prošetření příčin jeho smrti.

Lékaři důvod skonu Miloslava Ransdorfa nekomentovali, server Novinky, který pak citovala ostatní tuzemská média, s odkazem na své zdroje informoval, že šlo pravděpodobně o mozkovou příhodu. Ransdorf měl v minulosti prodělat lehkou mrtvici, trpěl také cukrovkou.

Zemřel pár týdnů poté, co se zapletl do podivné aféry s bankovním účtem ve Švýcarsku (psali jsme zde »). Do tamní banky jel intervenovat kvůli přístupu údajného dědice miliardového majetku Vladimíra Huňka k účtu, který měl u curyšského peněžního ústavu mít. Ransdorfa a jeho společníky zatkla švýcarská policie, po propuštění z vazby si stěžoval, že mu byl ve vazbě odepřen přístup k lékům na diabetes.

Vdova po Ransdorfovi Vlasta v pátek na pohřbu znovu požádala policii, aby okolnosti smrti důkladně prověřila. Kvůli tomu už se také z kraje týdne obrátila na policii. Šéfka státního zastupitelství v Praze 4 Blanka Valsamisová řekla deníku Právo, že byla nařízena soudní pitva. Proběhla ve čtvrtek, tělo bylo vydáno k pátečnímu pohřbu. Závěry patologů úřady zatím odmítají zveřejnit.

“Tuto věc prověřujeme, ale v tuto chvíli bez jakýchkoliv závěrů,” řekl listu také mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Právo nicméně napsalo, že policie má podezření na trestný čin. Odvolává se na skutečnost, že pitva byla nařízena podle paragrafu 115 trestního řádu. “Podle tohoto ustanovení se pitvy nařizují tehdy, když vznikne podezření, že smrt člověka byla způsobena trestným činem,” napsal deník.

Věc však může být prozaičtější: Aby mohla policie, resp. státní zástupce o soudní pitvu vůbec požádat, musí se ze zákona právě na tento paragraf odvolat.