Kriminalisté: Inzerci na Čapím hnízdě provázely daňové úniky

Policisté mají po roce vyšetřování za to, že inzerci na premiérově Čapím hnízdě skutečně provázely daňové úniky. Zatím ale nikoho neobvinili. Na co čekají?


Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert.

V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu.

Na čem vázne vyšetřování daňových úniků na Čapím hnízdě? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz.

Policie už přes rok oficiálně vyšetřuje podezření, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale díky příjmům z inzerce mohla splácet úvěr a firmy z holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.

Redakce Neovlivní.cz nyní zjistila, že policisté jsou přesvědčeni, že inzerci na premiérově víkendovém sídle u Olbramovic skutečně provázely daňové úniky.

“Informace, které k tomu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,” uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho informace pak potvrdil i další nezávislý zdroj z bezpečnostní komunity.

Oficiálně úřady k průběhu vyšetřování žádné informace neposkytují. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala pouze potvrdil dřívější informace Neovlivní.cz, že se případ vyšetřuje.

“Nadále probíhá prověřování. K prováděným úkonům, k jejich obsahu či bližším informacím týkajícím se popisu skutku se nelze s ohledem na probíhající počáteční fázi trestního řízení vyjádřit,” uvedl Cimbala.

V podezření jsou manažeři holdingových firem Agrofertu, ale také přímo premiér Andrej Babiš, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Právě on byl totiž předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu až do ledna 2014. A právě Agrofert byl podle zprávy OLAF a znaleckého posudku České znalecké jedním ze zadavatelů reklamy na olbramovické farmě.

“V podezření jsou samozřejmě v první řadě statutární zástupci farmy Čapí hnízdo na jedné straně a statutární zástupci firem holdingu, které onu reklamu měly zadávat,” uvedl senátor Tomáš Goláň, který svým trestním oznámením vyšetřování případu rozhýbal.

Na otázky vyšetřovatelů se tak kromě premiéra musí připravit i „statutáři” těchto firem: Olma, Mlékárna Hlinsko, Kostelecké uzeniny, Penam, Deza, Precheza, Fatra, Navos, ZZN Havlíčkův Brod, Primagra, AgroZZN, Zena – zemědělský nákup, ZZN Pelhřimov, Cerea, Oseva, Synthesia, Afeed, Agroservis Tachov, Duslo, ZZN Polabí, Preol, ZZN Pomoraví, Hyza, Agrotec, Lovochemie, Agrona a německé chemičky SKW Piesteritz.

Všechny tyto holdingové firmy označuje zpráva evropského úřadu pro boj s podvody OLAF a Česká znalecká za společnosti, které na premiérovo víkendové sídlo posílaly desítky milionů za údajnou reklamu.

Holding Agrofert i sám premiér Andrej Babiš již dříve jakoukoli trestnou činnost spojenou s farmou Čapí hnízdo odmítli. “Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že vše v této oblasti na farmě Čapí hnízdo proběhlo podle zákona,” reagoval na zahájení vyšetřování mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Na čem vázne obvinění konkrétních lidí? Troufne si na to vůbec policie? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: FB Moniky Babišové