shutterstock_190465355

Poslanci: Ať premiér vysvětlí Babišovy sponzory

Vicepremiéra Andreje Babiše čeká grilování v parlamentu. Poslanci po něm budou žádat vysvětlení, proč jeho soukromý byznys sponzorují státní firmy.

Reagovali tak na zjištění Neovlivní.cz, že eventy mediálního domu Andreje Babiše finančně podporují firmy jako je ČEZ, Čepro či Čeps.

Interpelace na čtvrteční zasedání Sněmovny chystají opoziční poslanci z řad Starostů a nezávislých. “Určitě to budeme řešit na klubu a připravíme interpelaci. On sám by měl zvážit propojení všech svých rolí, které je v tomto případě nepřípustné,” konstatoval místopředseda sněmovny a vůdčí postava Starostů Petr Gazdík.

Vysvětlení ovšem budou žádat i po premiérovi. “Není to jen o ministrovi financí, ale i o premiérovi. Ten nese za vládu odpovědnost a budeme interpelovat i jej,” dodal Gazdík.

Interpelaci přímo na premiéra připravuje i TOP 09. “Interpelace na předsedu vlády je přiměřená věc. Celé je to nepochybně porušení zásad, které při sponzoringu ze strany státních společností, platily. A to, že nepůjdou do politického sponzoringu. Nic jiného než politický sponzoring tento případ není,” reagoval Babišův předchůdce Miroslav Kalousek.

Jako problematické vidí soukromé aktivity ministra financí i premiérův stranický kolega z ČSSD a šéf rozpočtového výboru Václav Votava, který označil případ za naprosto zřejmý střet zájmů. “To je jednoznačné. Ale nejsem člen vlády, takže se musíte zeptat premiéra, co s tím bude dělat. Je to člen jeho kabinetu,” řekl na Babišovu adresu poslanec Votava.

Občanští demokraté rovněž zvažují interpelace, jedinou obranou je podle jejich předsedy Petra Fialy neustále upozorňování na obdobné případy. “Jinak s hrůzou zjišťují, že začaly procházet věci, na které v minulosti byli lidé velmi citliví. Toto je jeden z příkladů, který by byl dříve nemyslitelný,” říká Fiala.

Podle něj je to potíž i pro státní firmy:”Ty si musí dávat pozor, jak nakládají s finančními prostředky. V tomto případě je to staví do nepříjemné pozice proto, že jde o mediální skupinu, kterou vlastní člověk, který je v podstatě nejvýše odpovědný za ty státní společnosti. Je to nepříjemný uzavřený kruh.”

Mezi partnery konferencí Babišova mediálního domu z řad státních firem je i společnost Čepro, kde je za stát akcionářem právě resot ministra financi.

Společnost Čepro přispěla do Babišovy firmy za březnovou konferenci “Budoucnost české petrochemie”, politiku v tom ale nevidí.

“Jsme tradiční partneři konference, reklamní spoluúčast se pohybuje v řádech desítek tisíc korun,” konstatovala mluvčí Čepra Lenka Svobodová.