Poslední spravedliví: Ochrana klimatu není zločin. Nebo ano?

Kdo jsou aktivisté z Poslední generace. Kdo platí jejich protesty a stojí za nimi někdo třetí?

“Německé bezpečnostní složky spustily tajnou operaci, do níž jsou zapojeni i Češi. Zjišťují, kdo stojí za aktivisty Poslední generace. Jde „jen“ o lidi, kterým jde o záchranu klimatu? Nebo je za nimi někdo třetí – někdo, kdo chce vyvolat chaos a štěpit společnost?,” píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Letos už o nich musel slyšet i ten, kdo se o životní prostředí opravdu, ale opravdu vůbec nezajímá. Aktivisté Poslední generace pochodují Prahou a dalšími evropskými městy, lepí se rukama k asfaltu, blokují silnice a v zahraničí podnikají ještě radikálnější akce, aby upozornili, že lidstvo má problém. Třeba cílí na vzácné obrazy, které polévají barvou či polévkami.

V Německu proti nim policie v květnu tvrdě zasáhla. Podnikla razie hned v několika spolkových zemích, zablokovala několik účtů a bavorské úřady následně oznámily, že zatčené aktivisty vyšetřují podle obávaného paragrafu 129 o „zločinecké organizaci“. V 70. letech 20. století byl tento paragraf používán především proti členům a příznivcům levicové teroristické organizace RAF (Frakce Rudé armády).

Berlínská policejní šéfka Barbara Slowik zase prohlásila, že akce Poslední generace zpravidla nejsou „občanskou neposlušností v rámci svobody projevu, ale trestné činy“. A žádá kvůli blokádám dopravních tepen o prodloužení doby, po kterou mohou úřady aktivisty zadržet. Místo dosavadních dvou chce aktivisty zavírat na pět dní. „Jde o to, aby se zabránilo opakování trestných činů,“ uvedla.

SLEDUJTE PENÍZE

Souběžně s tím ale bezpečnostní složky podle zjištění Neovlivní.cz v tichosti spustily další operaci, tentokrát i se zapojením zahraničních spřátelených služeb včetně těch z České republiky. Právě proto, že tu Poslední generace rovněž působí. Ve známost vešla díky svým pochodům, v nichž apeluje na politiky, aby v Praze či Brně plošně omezili rychlost na 30 kilometrů v hodině. A blokuje u toho provoz.

Zatím poslední pochod aktivisté zorganizovali včera v Praze během dopravní špičky na magistrále.

„Němci se na nás obrátili ohledně informací o financování Poslední generace. Jde jim o zmapování finančních toků, které mohou odpovědět na otázku, jestli za aktivisty stojí někdo další. To je důležité pro to, jak se bude na aktivisty nahlížet a co jsou jejich skutečné cíle,“ uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz pod podmínkou anonymity člen české bezpečnostní komunity.

Dodal, že případ řeší jak policie se specialisty na extremismus, tak zpravodajské služby.

To ale není všechno. Proč jsou aktivisté z Poslední generace v hledáčku policie? Kdo je platí a stojí za nimi někdo třetí? Čtěte v aktuálním časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email