© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ačkoli hnutí ANO vstupovalo do veřejného života se sloganem, že ukončí výnosné trafiky pro politiky, příklad městem ovládané společnosti Pražské plynárenská a angažmá členů Babišova hnutí ukazuje, jak to dopadlo v praxi. Předseda klubu ANO na pražském magistrátu Michal Hašek si loni ve firmě přišel podle zjištění Neovlivní.cz bezmála na dvě stě tisíc měsíčně, jeho dva straničtní kolegové pak na 131 tisíc měsíčně.
Pražská plynárenská je distributorem energií, kterého stoprocentně ovládá město. V dozorčí radě sedí hned tři členové hnutí ANO, kteří si díky tomu v loňském roce významně vylepšili osobní rozpočet. Předseda klubu Hašek coby šéf dozorčí rady inkasoval měsíčně 40 tisíc korun, plus tantiémy 1,9 milionu. Celkem si tak přišel na 2,38 milionu.
Jeho straničtí kolegové Radomír Nepil a Marcela Plesníková měli měsíčně rovněž po 40 tisících, na tantiémách pak inskasovali 1,1 milionu. Za loňský rok si tak skrze angažmá v Pražské plynárenské každý přišel na 1,58 milionu.
Odměny pro politiky v orgánech městských společností nejsou výjimkou, významně si díky nim přilepšovali v minulosti i členové jiných stran. Hnutí ANO ale do politiky vstupovalo s tím, že praxi politických trafik vymýtí. Slogan na jednom z předvolebních bilboardů před lety doslovně zněl: “Zrušte trafiky, volte profíky.”
Naposledy praxi trafik označil za nepřijatelnou Andrej Babiš v roce 2015, kdy musela rezignovat tehdejší místopředsedkyně jeho hnutí Radmila Kleslová, když se ukázalo, že ve státem ovládané společnosti pobírá měsíčně sto tisíc korun. Tedy bezmála o sto tisíc méně, než nyní Hašek v Pražské plynárenské.
“Paní Kleslová tam měla smlouvu od roku 2000, a když vstoupila do politiky, měla by ji okamžitě ukončit…Já tyhlety případy řeším radikálně” prohlásil Babiš v rozhovoru pro HN a dodal, že mu taková praxe vadí, protože jde proti principům jeho hnutí.
Dnes už ale zjevně vysoké odměny pro členy ANO v partaji nevadí. Samotní politici, kteří je inkasovali, o nich přitom veřejně mluvit nechtějí.
Nepila redakce kontaktovala na mobilním telefonu desetkrát, ani jednou nezvedl telefon, na sms zprávu s dotazem ohledně odměn nereagoval. Plesníková rovněž telefon nezvedla, vyžádala si písemnou zprávu, na kterou ale ani přes opakovanou urgenci neodpověděla.
Po deseti telefonátech a sms zprávě nakonec reagoval šéf zastupitelského klubu ANO a předseda dozorčí rady Pražské plynárenské Michal Hašek. Odpověď nakonec zaslal mailem a uvedl v ní i za své kolegy, že výše odměny je adekvátní tomu, co pro firmu udělali, protože je to práce náročná.
“Jménem členů dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská a.s. bych vás chtěl informovat, že výše odměn členů DR PP je přímo závislá jednak na hospodářských výsledcích, kterých se společnosti v konkrétním roce podaří dosáhnout (v případě špatných výsledků mohou tedy být i zcela minimální) a dále vychází i z míry osobní odpovědnosti, kterou členové v rámci svého rozhodování přímo nesou. V této souvislosti si je třeba uvědomit, že běžně musí schvalovat mnohdy značně komplikované a složité kroky společnosti představující například investice, projekty nebo účetní operace v řádech stovek milionů korun, přičemž z povahy své funkce nesou jak soukromoprávní tak trestněprávní riziko a odpovídají za případně vzniklou škodu. Předmětné odměny vzhledem k výše uvedenému a i v porovnání se srovnatelnými společnosti, nejsou dle našeho názoru v tomto ohledu nepřiměřené,” napsal Michal Hašek.
Co na výnosy z trafik říkají zástupci ANO v Praze? Již brzy na Neovlivní.cz.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje kauzy s politickým přesahem. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |