Bantustán po česku: Příběh velkého politického selhání

Region Severozápad, neboli Karlovarský a Ústecký kraj. Stále se propadá. A politici stále nevědí, co s tím.

Milí čtenáři,

před třiceti lety jsem prvně psala o zločinech s nadhodnocenými drahými kameny, které tehdy v polistopadové době braly do zástavy snad všechny tuzemské banky. Ve skutečnosti to byly skoro bezcenné kamínky a banky ve finále přišly o dvacet miliard.

Centrum podvodů tehdy bylo na Frýdlantsku, zapomenutém kraji, který ale každému, kdo tam přijde, musí učarovat. Pamatuju si jako dneska, jak jsem si říkala, jak by to tam mohlo fungovat. Ideální místo pro rodinné penziony, restaurace nebo sportovní areály. Nebo lokální farmaření. Místní by měli práci a možná i smysl života.

Ilustrace: Shutterstock

Nedávno jsem tam byla znovu. Bylo to jako vrátit se v čase. Za těch třicet let jsme se zkrátka nikam neposunuli. A není to problém místní samosprávy. Může se rozkrájet, ale když nepřijde pomoc z Prahy, nehnou se z místa. Sami silnice nepostaví a bez nich budou pořád odříznutí. Potřebují stavět, aby ti, co tam lákají, měli kde bydlet. Potřebují se zbavit brownfieldů, což sami také nezvládnou.

A kdy jindy by Frýdlantsko a další podobné lokality měly někoho zajímat, než když ve vládě sedí uskupení, které má slovo Starostové přímo v názvu.

Proč pomoc nepřichází, pátral v aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz Michal Komárek.

Nejde totiž jen o pouhý retro příběh. Tak jako všude v podobných nejchudších a nejzaostalejších regionech, i tady volí ANO nebo SPD, naslouchají extremistům a iritují je ukrajinské vlajky.


ČTĚTE TAKÉ: Temná hra kolem Krejčíře


Pamatuju si dobře, jak obyvatelé Frýdlantského výběžku v devadesátých letech vzhlíželi k místnímu bossovi Petru Winterovi, který měl podvody s drahými kameny na svědomí, s úctou. Jednu dobu pro ně představoval v kraji s vysokou nezaměstnaností jedinou jistotu. „Jako člověk byl úžasný. Dal nám všem práci a ještě se zajímal, jak žijí naše rodiny. Do smrti na něj nezapomeneme,“ říkal mi o něm jeho bývalý zaměstnanec.

Jeho zločiny neviděli, teda spíš vidět nechtěli. Přehlíželi, že jeho podnikatelské plány poškodily vesnici a zůstaly po něm chátrající domy. Stačila jim pověst muže s otevřenou peněženkou, který v dobách největší slávy koupil sanitku pro frýdlantskou nemocnici, podporoval místní sportovní kluby a dával statisíce na charitu.

Nezdá se to, ale volby do sněmovny tu budou za chvíli. Právě proto by nás tohle velké politické selhání na Frýdlantsku a spol. mělo všechny zajímat. Abychom se za dva roky zase nedivili, až tu bude vládnout populista s komerčním náckem.

Vaše Sabina Slonková

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email