Primátorka Krnáčová: Nic jsem neohýbala

Primátorka Adriana Krnáčová nevidí nic špatného na tom, že město svěřilo zakázku na právní zastupování ve sporu o nájem ve Škodově paláci advokátům, které jí osobně doporučila zástupkyně protistrany.

Svým kolegům v radě to nicméně zatajila. Přesto říká: “Vše bylo transparentní. Pochopitelně.”

NEO: Jak jste vybrali advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík? Ve výběrovém řízení. Ale to jsem nedělala já. To úřad. Poptal pět firem, vybrali jsme na základě nejvýhodnější cenové nabídky.

NEONám se ale dostala do ruky vaše e-mailová korespondence se zástupkyní majitele Škodova paláce Abigail Schaeffer z 15. prosince 2014, kde si vzájemně píšete dvě velmi překvapivé věci. Zaprvé, že jste uzavřely dohodu. To jsme se tedy nedohodly, to je její interpretace.

NEO: Zadruhé vám zástupkyně majitele Škodova paláce Abigail Schaeffer poslala seznam advokátních kanceláří, které si má město na spor o Škodův palác najmout. A vy jste jí odpověděla, že si z toho seznamu vyberete. Nakonec jste ve výběrovém řízení “náhodou” zvolili advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, kterou vám nabídla sama Abigail Schaeffer. Jinými slovy: protivník vám “dohodil” advokátní kancelář, která bude město ve sporu s ním zastupovat. To mi přijde velmi nestandardní. Ne, ne. My jsme se v podstatě bavily o tom, že existují některé právnické kanceláře, které rozumí retailovému byznysu. A ona (Abigail Schaeffer) řekla, že mají dobré zkušenosti s vyjmenovanými kancelářemi. Já jí odpověděla, že my nemůžeme jít jiným způsobem než výběrovým řízením, ale že oslovíme i ty, které ona navrhuje. Takže jsme je oslovili a v podstatě poté prostě vybrali podle cenové nabídky. Ale nebylo to proto, že bychom nějakým způsobem upřednostňovali nějaké právnické kanceláře, protože já s nimi nemám žádný vztah.

NEO: Opravdu vám nepřijde zvláštní, že si vaše protistrana nadiktuje advokátní kanceláře, které by měly město zastupovat? A jedna z nich to zrovna náhodou vyhraje?
Ona si nic nenadiktovala! Ona (Abigail Schaeffer) v podstatě navrhla seznam advokátních kanceláří a já jsem řekla dobře, můžeme je oslovit. Vždyť koneckonců proč ne.

NEO: Vaše e-mailová odpověď Abigail Schaeffer ale zní trochu jinak. Cituji: “Jak bylo domluveno, určíme advokátní kancelář ze seznamu doporučených advokátních kanceláří níže, která zajistí naši předběžnou dohodu. Jak jistě víte, veřejná správa používá u nákupu odlišné postupy, a tudíž to bude trvat déle, jelikož nemůžeme vhodnou advokátní kancelář přímo pověřit. Navíc musím ohledně plánu informovat městskou radu…”
A co je na tom špatně? Vy máte překlad, já mám originál v angličtině, já jsem jistě nenapsala, že vybereme advokátní kancelář. (Krnáčová v anglickém originálu píše: As agreed we will appoint a law firm /from the recommended below/ pozn. Neo) Ale v podstatě, že se budeme snažit vybrat vhodnou kancelář, ale na základě určitých pravidel, která souvisí se zákonem o veřejných zakázkách. Ani by mě nenapadlo, pane kolego, vybírat někoho.

NEO: Mě nepřijde normální, že vám protistrana řekne: budeme spolu jednat, ale vyberete si jednu z těchto advokátních kanceláří, která vás bude zastupovat…
Já jsem vám řekla, existuje tu několik advokátních kanceláří, které jsou schopny pracovat v této oblasti tak, aby to bylo kvalitní. A já nemám nic proti tomu, když existuje seznam deseti, tak oslovíme deset. Když oni řeknou, s těmi máme dobré zkušenosti, myslím, že takto to bylo formulováno, tak proč bychom je neoslovili? Koneckonců výběrová komise musí na základě nějakých kvalifikačních předpokladů vybrat nejlepší nabídku.

NEO: Vybírali jste ale jen ze tří nabídek: Kocián Šolc Balaštík nabídli hodinovou sazbu 3.000 Kč, MT Legal 3.100 Kč a Císař, Češka, Smutný 3.200 Kč.
Já nevím.

NEO: Ty nabídky se lišily o směšnou částku. Působí to dojmem soutěže předem připravené pro kancelář Kocián Šolc Balaštík.
Já nevím, já jsem neorganizovala tu soutěž, protože to ani nemůžu. Nevím, jaká tam byla odlišnost. Každopádně výběrová komise vybrala tuto kancelář (Kocián Šolc Balaštík) a s ní jsme pak uzavřeli smlouvu.

NEO: Když to shrnu, popíráte, že by vám protistrana nadiktovala advokátní kancelář?
Vše bylo transparentně, pochopitelně.

NEO: Informovala jste členy rady města…
… samozřejmě…

NEO: … o tom, že s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík přišla protistrana?
Já jsem informovala radu přesně o tom, jak budeme postupovat.

NEO: Tedy i o tom, že vám protistrana poradila seznam advokátních kanceláří, které si má město vzít?
Tahle jsem to asi pravděpodobně neříkala, určitě ne. Ale protože jsem to nepovažovala za potřebné. Protože to je vaše interpretace, že mi poradili…

NEO: Ne, to se se vaší korespondenci píše, paní primátorko.
Já si myslím, že to nemá nic společného s tím, že bych něco ohýbala. Já jsem radu informovala, rada schválila tisk, protože věděla, co budeme dělat a souhlasila s tím.