Čunek otočil. Projekt nemocnice nepodepíše

Miliardový plán na výstavbu nové zlínské nemocnice stáhl Jiřího Čunka z politického výsluní. A nyní si těsně před svým odchodem z hejtmanství svůj podpis pod projektem rozmyslel.

Odcházející hejtman Jiří Čunek nakonec navzdory svým původním prohlášením smlouvu za 351 milionů na přípravu projektu nové nemocnice v Zlíně nepodepíše. Jak sdělil Neovlivní.cz, rozhodl se tak v zájmu projektu samotného.

“Ta smlouva je koncipovaná tak, že kdybych ji podepsal, pro soutěžitele by to bez další spolupráce s krajem stejně nemělo žádný smysl. V zájmu možné další dohody jsem vyhodnotil, že bude lepší, když to nepodepíšu,” uvedl v úterý Jiří Čunek.

Právě výstavba nové zlínské nemocnice se stala symbolem jeho éry. A také jej nakonec stála hejtmanské křeslo, nedávné volby v kraji se totiž staly referendem o nemocnici.

Stavbu za odhadovaných osm miliard korun si vzal do hlavy a protlačil přesně tak, jak to odpovídá jeho povaze. Drze, provokativně, bez ohledu na kritiku a jakoby na truc všem.

A to doslova. Hlasování o sporném projektu na zastupitelstvu nejprve neprošlo, a tak ho Čunek zařadil znovu, před Vánoci, bez varování, aniž by bylo na programu. Tehdy o jeden hlas získal většinu, jenže ministerstvo vnitra nakonec pokoutné schvalování shodilo ze stolu a řeklo, že zastupitelé musí mít čas na prostudování tak velkého projektu.

A tak Čunek musel před kolegy znovu. A znovu nemocnici jen těšně prosadil – navzdory koaličnímu partnerovi z ANO a díky osamoceným hlasům z ODS a ČSSD. Osmimiliardový projekt prošel většinou jediného hlasu.

A po prohraných volbách v tom pokračoval. Jen pár dní po volbách podepsal smlouvy za 42 milionů na nákup pozemků ve Zlíně-Malenovicích, na kterých má nová nemocnice stát.

A podepsat chtěl i smlouvu za 351 milionů na přípravu projektu nové nemocnice. A to přes to, že ho od toho všichni zrazovali a říkali, že tak zásadní krok by měl nechat až na nové vedení kraje. S tím ale Čunek nesouhlasí.

„Každý má svoji zodpovědnost a měl by ji nést, takže já se rozhodně nebojím tu smlouvu podepsat. Jde o to, co říká zákon a co prospěje kraji. Navíc jsme v situaci, kdy tuhle smlouvu odsouhlasilo zastupitelstvo, rada, a já přece o své vůli nemůžu rozhodnout, že něco nepodepíšu,” říkal ještě v říjnu.

Nyní tedy změnil názor. Ovšem jen na svůj podpis na smlouvu o projektu. Ohledně nemocnice nemá stín pochybnosti.

Proč mu právě nemocnice zlomila vaz? Jakou roli v tom hraje mocná skupina Penta? A co se vůbec ve Zlíně stalo, že místní nechtějí lepší nemocnici? Čtěte v listopadovém časopise Neovlivní.cz. Předplatné ZDE:

Zdroj náhledové foto: Zlínský kraj

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email