© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
“Co jste z toho udělal, pane Babiši? S*ačku!” S ohledem na aktuální předvolební starosti pana premiéra o kvalitu potravin je dobré si připomenout slova zesnulého šéfa Kosteleckých uzenin Bočka o tom, jak to dopadlo, když podnik ovládl Andrej Babiš. Článek vyšel v roce 2017 jako součást projektu Ukradené duše AB.
Jejich cesty se kdysi zkřížily s byznysem Andreje Babiše a nedopadlo to právě nejlépe. Tedy – pro ně. Andrej Babiš vždycky dostal, co chtěl. Ti muži a ženy jsou výjimeční, protože o své zkušenosti s jedním z nejmocnějších Čechů promluvili. A nedopadlo to právě nejlépe. Tentokrát pro Andreje Babiše. Odemykáme čtvrtý díl projektu Ukradené duše AB. Příběhy dalších lidí najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz
Bývaly doby, kdy si potřásal rukou s premiéry a prezidenty. Byl dávaný za vzor mezi tuzemskými manažery. Z krachující fabriky dokázal vybudovat jeden z největších masokombinátů ve střední Evropě se čtyřmiliardovým obratem.
Dnes sedí ve svém ohořelém srubu, po prodělaném infarktu se straní lidí a o své zkušenosti s Andrejem Babišem říká: „Není to s ním jednoduché. On mi psal: Mám vás rád, ale vy mi nechcete pomoct.“
Jan Boček býval ředitelem Kosteleckých uzenin, firmy na Vysočině, kterou vlastnilo družstvo řezníků. Privatizační model vymyslel právě Boček. O prosperující podnik, který sloužil jako výkladní skříň české cesty privatizace, měl byznysmen Andrej Babiš eminentní zájem, jenže ředitel Boček jej do firmy nechtěl pustit. Nevěřil, že Babiš dokáže podnik dobře spravovat. „Myslím, že tomu nerozuměl a nerozumí. Na co se ale uměl podívat, byl výsledek, rozvaha, účetní výkazy. To uměl číst, to musím uznat. Do toho měl všude přístup,“ zdůvodňuje zpětně svoji obezřetnost.
Jenže Babišovi nahrála do karet situace okolo pádu Investiční a poštovní banky, která Kostelecké uzeniny původně úvěrovala. Krach IPB poslal zkraje nového tisíciletí kostelecký podnik do finanční tísně a jako zachránce nastoupil právě slovenský miliardář. Za tři sta milionů koupil zhruba třetinový podíl. „Neměli jsme jiné řešení. Museli jsme to prodat, jinak už bychom neměli ani na výplaty,“ popisuje Boček.
Babišovi třetinový podíl nestačil. Chtěl víc. A Jan Boček tomu vytrvale bránil.
Pak, zčista jasna, přišlo v roce 2004 Bočkovo obvinění z údajného tunelování Kosteleckých uzenin. Až po letech tahanic soud potvrdil, že stíhání bylo nesmyslné, a Jana Bočka spolu s dalšími manažery fabriky očistil. Bočka to však stálo zdraví, reputaci; nakonec musel odejít i z Kosteleckých uzenin. V mezičase, kdy bojoval o očištění svého jména, totiž Andrej Babiš fabriku ovládl. A zase přes peníze.
Když mu Boček s dalšími řezníky prodali onen třetinový podíl v podniku, aby měli na výplaty, přivedl Andrej Babiš nové bankéře. Ty z CitiBank, kteří s jeho holdingem dlouhodobě spolupracovali. Ve chvíli, kdy policie spustila stíhání Bočka a dalších pro údajné tunelování, změnila CitiBank podmínky úvěru.
„Banka nařídila, že to musí mít jednoho majitele, a tím že je pan Babiš. Volal mi tam odtud osobně nějaký Nestrašil, že zastavují financování, pokud to nebude mít jednoho majitele. Do té doby jim to nevadilo. Tohle se stalo v době, kdy běžel ten náš soud. Všichni byli nervózní,“ vzpomíná Boček.
Pod tlakem, že Kostelecké uzeniny skončí, družstvo řezníků prodalo i zbývající dvoutřetinový podíl Andreji Babišovi. Za kolik? „To se ani neptejte! Asi za 23 milionů,“ dodává Boček. „Babiš řekl: Takhle to bude. A družstevníci řekli: Tak ano. Přistoupili na to. Jak jinak chcete vyřešit jednoho vlastníka? Družstvo to koupit nemohlo, to by ti lidé museli každý donést kolem sta tisíc. To nešlo. Když máte úvěry, tak co chcete dělat?“
Zhruba v té době pak vláda Jiřího Paroubka přiklepla Andreji Babišovi investiční úvěr z Konsolidační agentury, kam byly převedeny původní půjčky Kosteleckých uzenin ze zkrachovalé IPB. Babiš za něj zaplatil půl miliardy a pojistil se tak, že ho nekoupí nikdo jiný, kdo by mu pak v podniku hatil plány. Jak ve své knize přiznává někdejší prominentní člen ČSSD David Rath, bývalý premiér Paroubek měl pro Babiše slabost. „Ten Andrej je fajn chlap, neměl byste do něho tak rýpat, chová se k nám slušně, to se o mnoha dalších jemu podobných říct nedá,“ citoval Rath svůj rozhovor s Paroubkem, který se odehrál po jejich společném náhodném setkání s Andrejem Babišem v hotelu Kempinsky v roce 2009.
Že šlo v příběhu Kosteleckých uzenin o připravenou a pečlivě naplánovanou akci, dnes Jan Boček nijak zvlášť nepochybuje. Úplně otevřeně o tom však zjevně nechce mluvit. Před lety mu kdosi zapálil srub. A jak říká: „To víte, osm vnoučat, to není sranda dneska. Mně by nevadilo, kdyby mně někdo něco udělal… Ale vadilo by mi, kdyby ublížil rodině. Dobří kamarádi mi říkali: Ty špatně dopadneš. Jednou tě něco přejede… Takhle dopadne Rada. Toho převálcuje jedna stojedenáctka s pískem. Tečka.“ (Zemědělec Bohumír Rada, kterého Boček v rozhovoru zmiňuje, je jedním z těch, kteří se Andreji Babišovi postavili. Jeho příběh je také součástí projektu Ukradené duše, pozn. red.)
Strategie mlčet
Byla to všechno jenom náhoda? Možná. Ti, kdo by to mohli osvětlit, zvolili stejnou strategii. Mlčí.
Stanislav Nestrašil, o kterém Boček mluvil, že mu volal za CitiBank o změně úvěrování, dnes v bance nepracuje. Redakce jej vypátrala mimo bankovní svět, věnuje se poradenství. Ke svému angažmá v příběhu Kosteleckých uzenin se ale vracet nehodlá. „Teď jsem v zahraničí, zavolejte jindy,“ reagoval na žádost o rozhovor a zavěsil. Na SMS dotazy neodpověděl a telefon už pak nezvedal.
Stejně mluví policista Jiří Pospíšil, který spustil Bočkovo obvinění. „Dodnes jsem vázaný mlčenlivostí. Je mi líto, nemohu s vámi mluvit.“ Pospíšil, který už od policie odešel do civilu a nastoupil do jedné zdravotnické firmy, nechtěl odpovědět ani na otázku, jestli někdy mluvil s Andrejem Babišem. „Opakuji, že jsem vázaný mlčenlivostí.“
A Andrej Babiš? Ten na otázky svého byznysu odmítá s redakcí Neovlivní.cz komunikovat dlouhodobě. „Nebudu vám odpovídat vůbec na nic. Jste součástí zkorumpované kampaně,“ reagoval na žádost o rozhovor.
Je přitom ještě jeden člověk, který by o příběhu mohl vyprávět. Jan Boček zmiňoval, že spolu s miliardářem za ním jezdil i Babišův tehdejší spolupracovník Jan Kadaník. „Přespával tady u mě ve srubu,“ říká Boček. Ani Kadaník ale mlčení neprolomil. „Na rozhovor to nevidím,“ prohlásil jednoznačně.
Jan Boček přitom kdysi přímo s Andrejem Babišem o nepřátelském převzetí svého dítěte mluvil – v rámci debaty, kdo inicioval zastavení úvěrování ze strany CitiBank a policejní stíhání. „Ptal se mě, jestli si myslím, že to byl on, jestli ho podezřívám. Nebudu vám říkat, co jsem mu odpověděl. To je dneska jedno.“
Když má odpovědět, co Andreji Babišovi dnes vyčítá, má jasno: „Kdybych mluvil s Babišem, tak mu řeknu, že z toho udělal sračku. Dělalo se tam dvě stě tun uzenin denně, teď to dělá bídných padesát a kvalita je v pr… Co jste z toho udělal, pane Babiš? Sračku! A takhle blbě dopadnout nemuseli, kdyby tam měli lepší vedení.“
O tom, co si dnes myslí o Babišově roli v příběhu, se zmiňovat nechce. „Nechci mu ubližovat. On mi i psal: Mám vás rád, ale vy mi nechcete pomoct. On tady byl aspoň patnáctkrát. Byl tady i s tou Monikou. Ta tu nechala v blátě kozačky za čtyřicet tisíc. Já jako blbec jsem je šel vytáhnout. Zrovna jsme lovili rybník, oni tu byli na lovu. Byli tady i s dětmi…Všechno vám říct nemůžu. Mně to nepomůže a někomu to ublíží. Proč?“