Tajemný byznysmen v Praze: Průšvih amerického prezidenta s českou stopou

Významnou roli v kauze financování rodiny Joe Bidena hraje James Gilliar, který se pohybuje v zákulisí tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joe Bidena, je blízko dohodě s prokurátorem o vině a trestu v letité kauze daňový deliktů a podvodného získání zbraně. “Americký prokurátor v Delaware předložil dokumenty, které ukazují, že bylo dosaženo dohody o vině a trestu. Podmínky dohody ho (Huntera Bidena) pravděpodobně udrží mimo vězení,” napsala tento týden BBC.

Foto: Domenico Fornas / Shutterstock.com

Potíže prezidentova syna, skrze kterého republikáni útočí přímo na Joe Bidena, tím ovšem nekončí. Političtí rivalové amerického prezidenta z řad republikánů dál utahují kolem Huntera Bidena smyčku kvůli jeho finančním transakcím.

Jak popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, podílel se na nich Brit žijící v Praze James Gilliar. Stejný muž se angažoval ve státním obchodu, kdy ČEZ koupil firmu na těžbu lithia. A stejný muž se pohybuje v zákulisí historicky největší zakázky na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

“Jedná už roky ve prospěch Američanů z Westinghousu a Korejců, kteří mají o výstavbu nových bloků českých elektráren zájem,“ uvedl jeden z pražských byznysmenů, který se s Gilliarem dobře zná.

James Gilliar žije v poslední roky v České republice a americká a britská média jej popisují jako nepolapitelného fantoma, který má za sebou průpravu ve zpravodajských službách. Zahraniční média se mu věnují právě kvůli jeho roli v kauze Huntera Bidena. V Bidenově ztraceném laptopu se našla emailová korespondence, z níž vyplynulo, že Hunter Biden a James Gilliar chystali společné obchodní aktivity se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien – Mingem, poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Republikánští kongresmani se pak snaží najít odpověď na otázku, zda byl do synových obchodních aktivit s Čínou zapojený i prezident USA Joe Biden a neocitl se kvůli tomu ve střetu zájmů. “The Washington Post prostřednictvím vládních záznamů, soudních dokumentů a bankovních výpisů zjistil, že CEFC a její manažeři zaplatili 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem a Jimem Bidenem (bratrem amerického prezidenta pozn. Neo),” napsal list Washington Post v obsáhlé analýze případu Gilliar-Biden.

Důkaz, že o tom prezident věděl, se ale dosud neobjevil. Nejnověji pak republikáni v květnu vydali zprávu, že přes konto Jamese Gilliara prošel i milion dolarů od společnosti ovládané významným rumunským byznysmenem Gabrielem Popoviciu, toho času souzeného pro korupci. Vyšetřování vedou pro podezření z praní špinavých peněz.

„Rumunské fondy byly součástí více než deseti milionů dolarů, které Hunter Biden, jeho rodina a obchodní partneři získali z obchodů s cizinci v Číně, na Ukrajině a dalších zemích,“ komentoval to republikánský šéf výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů James Comer.

Jakou roli hraje James Gilliar v obchodem rodiny amerického prezidenta? Do jakých obchodů se zapojil v České republice? Detaily přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Domenico Fornas / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email