Jak zabránit Babišovi, aby vládl. Plán II.: Nezvolíme Vondráčka

Vítěz voleb  Andreji Babišovi dnes po schůzce s prezidentem fakticky zahájí vyjednávání o podpoře pro svoji menšinovou vládu, politici hned několika demokratických stran ale mezitím chystají plány, jak mu ve vládnutí zabránit. Jeden počítá se zablokováním volby vedení Sněmovny. Ten reálnější pak spočívá v tom, že Babišova vláda dvakrát nezíská důvěru ve sněmovně a třetí pokus už nedostane. Cílem této varianty je proto nepřipustit, aby ANO získalo post předsedy Sněmovny, který má v rukou právě pověření pro třetí pokus o sestavení vlády.

Dva pokusy slíbil lídrovi hnutí ANO prezident Miloš Zeman, bez ohledu na to, zda uspěje či nikoli. A dosavadní povolební matematika ukazuje, že Babiš podporu pro svůj menšinový kabinet poslanců za ANO doplněný o nestranické odborníky nemá. O tom, kdo dostane případný třetí pokus pak už nerozhoduje prezident, ale předseda Sněmovny. A tento post si Babiš nárokuje pro ANO. Se slíbenou podporou Pirátů a SPD by mohl  křeslo šéfa Sněmovny získat jeho poslanec Radek Vondráček.

Politici hned několika demokratických stran nyní vyjednávají o tom, jak tomu zabránit. Snaží se proto podle zjištění Neovlivní.cz vyjednat s Piráty, aby svoji deklarovanou podporu stáhli. Piráti ale nyní tvrdí, že zatím přehodnocení svého stanoviska nechystají.

“Chceme zabránit zablokování Sněmovny. Chceme, aby fungovala, projednávala zákony a mimo jiné co nejdříve projednala vydání pánů Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo,” řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Připouští, že Piráti mohou z podpory pro šéfa Sněmovny za ANO vycouvají. Ovšem jen v takovém případě, že svůj postoj změní i Okamura. “A zatím to tak nevypadá, že se to stane,” dodal Michálek.

Plán demokratických stran ovšem počítá s tím, že Tomio Okamura nakonec od podpory ustoupí. Vychází z toho, že Okamurovy vztahy s Andrejem Babišem poslední měsíc významně ochladly a vypadá to, že jejich vzájemný odpor není hraný. “Okamura je neřízená střela. Je nejslabší článek, s kterým se pracuje,” uvedl zdroj obeznámený s plánem na vyšachování Babiše ze hry.

Další varianta, s níž přišel během úterka odstupující lídr TOP 09 Miroslav Kalousek, je zablokování volby předsedy Sněmovny. Pokud by nebyl zvolen, nebyla by ustanovena ani Sněmovna a prezident by nemohl jmenovat nového premiéra.

“Ihned zahájíme jednání, máme předběžně domluveno několik schůzek. Předsednictvo strany se dnes dopoledne zabývalo strategií vyjednávání, kterou chceme zabránit jednobarevné vládě Andreje Babiše,” oznámil Kalousek na tiskové konferenci.

Tento plán už politici napříč stranami řešili, zatím to ale nevypadá, že by se pro jeho podporu našlo dost hlasů. V této variantě se přitom počítá s tím, že by se blokování schůze Sněmovny protáhlo až do lednové prezidentské volby a demokratické strany by proti Zemanovi postavily svého kandidáta. V případě vítězství by pak Babiš žádný další pokus o sestavení vlády nedostal.