Ruský byznys ve Středočeském kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Středočeského kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Středočeského kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Miloš Petera, hejtman, ČSSD

1. V roce 2012 byla podepsána ještě mými předchůdci dohoda o spolupráci s Astrachaňskou oblastí, ale k žádným konkrétním investicím od té doby nedošlo. Nevím ani o žádných jiných investicích, které by zprostředkovával kraj.

2. Viz předchozí odpověď.

3. Žádný konkrétní vliv ani jeho kritiku jsem nezaznamenal. Rusko vnímám jako velmoc a přirozenou vlastností všech velmocí je snaha o ještě větší vliv. Já osobně mám ale důvěru v Českou republiku, její suverenitu a schopnost se jakýmkoliv podobným snahám ubránit.

4. Nezachytil.

5. Záleží na konkrétní situaci, na konkrétním investorovi.

Zdeněk Štefek, radní, KSČM

1. Ruské investice ne, zájem ano, ruští investoři se zajímali třeba o zámek Buštěhrad.

2. Určitě by přínosem byly – nová pracovní místa, sekundární návazné provozy, dopad do příjmů kraje přes daně atd.

3. Ano, kritiku ale nesdílím.

4. Ne.

5. Byl by to obchodní partner jako každý jiný.

Jiří Peřina, náměstek hejtmana, ČSSD

1. Ruské investice v našem regionu jsem nezaznamenal.

2. Viz. výše.

3. Jsem sociální demokrat a netajím se svou proevropskou orientací. S kritikou ruského přístupu k občanské válce na Ukrajině se samozřejmě setkávám a tuto válku považuji za velký problém pro Evropu. Osobně nemám nic proti Rusům ani Rusku a poctivý obchod s jakýmkoliv partnerem podporuji. Rozvoj obchodních vztahů s Ruskem podporuji v rámci Evropské unie. Na ruské propagandě mi vadí například překrucování faktů, které se týkají událostí srpna 1968 a agrese vojsk Varšavské smlouvy.

4. Příklad ruské propagandy jsem ve svém regionu nezachytil.

5. Osobně jsem obezřetný ke všem obchodním partnerům, Rusy tedy nevyjímaje.

Zuzana Moravčíková, náměstkyně hejtmana, ČSSD

1. Ne.

2. Bez odpovědi.

3. Ve svém okolí vnímám pouze kritiku války Ruska a Ukrajiny. Kritiku ruského vlivu a ruské propagandy jsem nezaznamenala.

4. Ne.

5. Záleží na formě investic. Pokud by to bylo ku prospěchu rozvoje regionu, byl by to pro mě obchodní partner jako každý jiný.

Dále jsme oslovili tyto politiky: Fialová Jiřina, radní, KSČM. Horčička Karel, náměstek hejtmana, ČSSD. Hubený Pavel, radní, KSČM. Jetenský Pavel, náměstek hejtmana, KSČM. Němec Milan, náměstek hejtmana, ČSSD. Peřina Jiří, náměstek hejtmana, ČSSD. Semerád Marek, náměstek hejtmana, ČSSD. Třísková Emilie, radní, ČSSD. Žádný z nich své odpovědi nezaslal.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf