Růžička, Alkom, Chovanec. O čem bude Bezpečnostní rada státu?

Jméno Václava Růžičky a firma ALKOM Security jsou veřejnosti téměř neznámé. Přesto právě kvůli nim ve čtvrtek večer zasedne Bezpečnostní rada státu, o jejíž svolání požádal ministr Milan Chovanec. Zdůvodnil to slovy o “ohrožení ekonomických zájmů pošty a pokusu destabilizovat ministerstvo vnitra”. Ať už byla ministrova motivace jakákoli, faktem je, že o Růžičku a jeho Alkom se dlouhodobě zajímá policie i tajné služby.

Už před dvěma lety podle zjištění Neovlivní.cz dorazila do sídla Úřadu vlády depeše z tajné služby BIS. Zpravodajci upozorňovali ministry na dění v podniku Česká pošta, který zajišťuje řadu strategických služeb pro stát: například datové schránky. V hlavní roli byla společnost ALKOM Security a.s. a lukrativní smlouva na zabezpečení pošt.

Neadresně to civilní kontrarozvědka později popsala i ve své výroční zprávě: “BIS informovala oprávněné adresáty o situaci, kdy výhradní dodavatel určitých služeb státnímu podniku začal ve chvíli, kdy se cítil kroky vedení ohrožen, předkládat smluvní dodatky rozšiřující dosud uzavřené smlouvy (délka platnosti, objem služeb). Jelikož státní podnik nedokázal své kopie těchto dodatků dohledat, byl nakonec nucen je uznat, a to přesto, že forma a obsah dodatků svědčily o jejich zjevném zfalšování.”

Jak to bylo tehdy s důkazy, není jasné. Obviněný nikdo nebyl, smlouva pokračovala dál, takže lze předpokládat, že to nijak slavné nebylo. A samotný ALKOM Security a.s. opakovaně zdůrazňuje, že ve všem postupuje v souladu se zákonem. “Společnost realizuje bezpečností opatření dle platných a účinných smluv,” prohlašuje firma.

Zpráva tajné služby ale dokládá, že se bezpečnostní složky státu dlouhodobě na spolupráci pošty a Alkomu soustřeďují. Smlouvy už řadu měsíců zkoumá i protimafiánský útvar ÚOOZ. Ale znovu: opět bez jakéhokoli obvinění.

ALKOM Security a.s. je přitom dlouhodobým partnerem pošty, roky jí dodává bezpečnostní systémy. Pracuje či v minulosti pracoval i pro ministerstva kultury, zahraničí, zemědělství, školství, životního prostředí či konzuláty a ambasády v zahraničí. Majitel Alkomu Václav Růžička má slušné politické kontakty: zná se třeba s bývalým ministrem vnitra Janem Kubicem, nedaleko něhož bydlí.

Majitel firmy ALKOM Security Václav Růžička FOTO: ALKOM Security

Majitel firmy ALKOM Security Václav Růžička
FOTO: ALKOM Security

Generální ředitel pošty Martin Elkán a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se už v zimě rozhodli dodavatele bezpečnostních systémů pošty přesoutěžit. Tendr za téměř půl miliardy vyhlásili v červenci. Měli totiž pochybnosti o výhodnosti spolupráce s Alkomem.

Majitel firmy Růžička ale takovou verzi spolupráce odmítá. “Ceny Alkomu v rozsahu služeb a kvality jsou nižší než tržní, je na to řada posudků. Ceny jsou navíc třikrát levnější než v roce 2001. Proč? Alkom investoval desítky milionů do technického rozvoje a snížení nákladů svých a pošty. Alkom vytvořil na vlastní náklady pro poštu tři unikátní technická řešení a dosahuje vysoké kvality,” brání se v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz.

Přesto vnitro nyní naznačuje, že právě tato zakázka je důvodem aféry, v níž hraje jednu z hlavních rolí ministr Milan Chovanec. Tedy že v pozadí kauzy stojí Růžička. Podstatu případu tvoří nahrávka, na níž je zachyceno, jak podnikatel Lukáš Čadek dostává od středočeského sociálního demokrata nabídku na vyřešení svého sporu s poštou. Musí ale zaplatit třímilionový úplatek: dva miliony ČSSD a milion Chovancovi.

Sám ministr vnitra korupci popírá a podal ve věci trestní oznámení. Nahrávku označuje za atentát na sebe a ukazuje na Růžičku. Právě on byl s prostředníkem z ČSSD v kontaktu. A jeho právník Chovance o případu informoval. Na čtvrtek proto premiér svolal Bezpečnostní radu státu. “Chci opětovně zdůraznit, že ALKOM Security nemá s předmětnou korupční kauzou nic společného,” trvá na svém Růžička.

Česká pošta podle něj více než rok zásadně porušuje smlouvy a zákony, k čemuž prý poskytne desítky důkazů.