Se Zemanem poletí do Číny Nedvěd a Pelta

Blížící se cesta prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky Ivany do Číny, kde se na začátku září zúčastní oslav výročí konce druhé světové války, bude mít tentokrát i sportovní motiv. Deník Neovlivní.cz zjistil, že součástí delegace budou nejvlivnější čeští sportovní bossové.

Zřejmě největší star na palubě letadla bude fotbalová legenda Pavel Nedvěd, který bude v Číně jednat o otevření vlastní fotbalové školy v Šanghaji.

“Ano, pan prezident vyjádřil přání, že by rád vzal Pavla Nedvěda sebou,” potvrdil ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Nedvěd je dnes zřejmě nejznámějším Čechem v Číně, která prožívá pod záštitou komunistické strany a prezidenta Si Ťin-pchinga fotbalový boom. Někdejšího nejlepšího evropského fotbalistu a dnes ředitele slavného Juventusu navíc obdivuje čínská vicepremiérka a tamní ministryně zdravotnictví Li Bin. Když nedávno přicestovala na návštěvu Prahy, domluvil jí její hostitel, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček setkání právě s Nedvědem. Ministryně Li Bin od něj dostala jako dárek dres italského klubu Juventus Turín.

Pavel Nedvěd a čínská vicepremiérka Li Bin Foto: Neovlivní.cz

Pavel Nedvěd a čínská vicepremiérka Li Bin
Foto: Neovlivní.cz

“Pavel Nedvěd má v celém světě ohromné jméno. Při nedávné návštěvě ministryně zdravotnictví Li Bin v Praze jsme se s ní setkali a ona projevila velký zájem, aby Pavel Nevěd přiletěl společně s panem prezidentem do Číny. Nabídku jsme rádi přijali,” řekl deníku Neovlivní.cz předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Tehdy vznikl nápad, že by Nedvěd mohl v Šanghaji otevřít vlastní fotbalovou školu. A využít tak své popularity a nebývalého rozvoje fotbalu v Číně. Tamní trh je navíc pro evropské fotbalové kluby ekonomicky mimořádně zajímavý.

Když proto prezident Miloš Zeman začal v létě připravovat zářijovou cestu do Číny, rozhodl se vzít Nedvěda s sebou. A ten souhlasil. Součástí delegace bude i Pelta a předseda Unie sportu Miroslav Jansta. Z politiků poletí do Číny ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

“Cestu nyní dolaďujeme, snad se podaří sladit termíny. Počítáme s tím, že bychom v Číně prezentovali český fotbal. My můžeme nabídnout jméno, kvalitu a úspěchy Pavla Nedvěda, od Číny bychom naopak chtěli zapojení tamních firem do partnerství s českým fotbalem. Myslím, že by to mohlo být oboustranně zajímavé,” věří Pelta.

Zeman a jeho delegace se v Číně na začátku září zúčastní oslav výročí konce druhé světové války. Na slavnostních akcích nebude chybět mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin. Kterých konkrétních akcí se Miloš Zeman zúčastní zatím Hrad nezveřejnil, již nyní je ale jisté, že většina státníků EU, kteří pozvání dostali, svou účast odmítla.

Prezident Zeman byl v Číně už vloni na podzim a jeho cesta tehdy vyvolala v části veřejnosti kritiku za slabou akcentaci tématu lidských práv.