Sedm dní statečnosti Roberta Pelikána

SPD je fašistická strana, řekl Robert Pelikán (ANO) 21. února v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Ministr spravedlnosti v demisi, pod něhož nově spadá i agenda lidských práv, také prohlásil, že odstoupí, pokud by se příští kabinet měl jakkoli opírat o Tomia Okamuru a spol.

Už o čtrnáct dní dříve poslal Okamurovi otevřený dopis, ve kterém ho pranýřoval za výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku. ČT nejprve zveřejnila nahrávku, na níž Miloslav Rozner z SPD mluví o Letech jako o „neexistujícím pseudokoncentráku“. Okamura pak jeho slova hájil tím, že tábor, kde bylo internováno přes 1300 lidí a konce války se dožilo jen zhruba 300 těch, kteří tudy prošli, ani nikdo nehlídal a byl tam volný režim. Což historici vzápětí označili za nejklasičtější příklad popírání holokaustu. „Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, a připojil se ke společnému uctění památky těch, kteří za války trpěli nebo zahynuli. Smrt totiž nezná rozdíly,“ napsal Okamurovi Pelikán.

27. února tentýž Pelikán Okamuru podržel. Mohl podpořit návrh lidovců, kteří usilovali o to, aby byl šéf SPD odvolán z vysoké ústavní funkce, z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny. Lidovci sehnali 80 hlasů nutných k tomu, aby se vůbec hlasovalo o zařazení tohoto bodu do jednacího programu sněmovny. Při samotném hlasování však bylo pro jen 70 z přítomných 168 poslanců. Okamuru podrželo hnutí ANO. A Pelikán, hlasitý kritik SPD, se do hlasování ani nezapojil.

Tak hlasovali poslanci ANO o návrhu, zda zařadit na program bod o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Repro: Neo